پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی- صفحه اصلی
برگزاری نخستین دوره آموزشی جراحی انکوپلاستی پستان توسط پژوهشکده سرطان پستان در کشور

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۲/۹/۹ | 

برگزاری نخستین دوره آموزشی جراحی انکوپلاستی پستان توسط پژوهشکده سرطان پستان در کشور

دوره آموزشی کوتاه مدت جراحی انکوپلاستی برای اولین بار در کشور توسط اعضاء هیات علمی پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی برگزار می شود .

  به گزارش روابط عمومی پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی، دکتر آسیه الفت بخش دبیرعلمی این دوره با اعلام این خبر گفت: مدت برگزاری این دوره آموزشی کوتاه مدت 60 ساعت است که شامل 15 ساعت کلاس تئوری و 45 ساعت کار عملی به صورت مشاهده جراحی زنده می باشد .

  دکتر الفت بخش با اشاره به این مطلب که، روش مذکور شامل ترکیبی از جراحی پلاستیک همراه با جراحی سرطان پستان است؛ گفت: در این جراحی ضمن تلاش برای برداشت کامل تومور با بافت اطراف آن، حفظ زیبایی آن نیز درنظر گرفته می شود و بعضا حتی ظاهر بهتری نسبت به سمت سالم پیدا می کند.از طرفی به علت امکان برداشت حاشیه بیشتر از اطراف تومور، شانس مثبت بودن حاشیه ها بعد از جراحی کمتر از روش های قدیمی تر است .

  وی ادامه داد: در روش قدیمی جراحی به منظور ریشه کن کردن موضعی سرطان کل بافت پستان را همراه با عضلات زیر آن و بخشی از بافت زیر بغل برداشته می شد؛ اما به مرور و با پیشرفت هایی که در زمینه جراحی سرطان پستان اتفاق افتاد، حفظ بافت پستان اهمیت بیشتری پیدا کرد و بالاخره جراحی انکوپلاستی پستان تقریبا از سال 1998به عنوان درمان مناسب موضعی سرطان پستان مطرح شد .

  دکتر الفت بخش با اشاره به اینکه درصورت مناسب بودن شرایط بیمار، جراحی با تکنیک های انکوپلاستی جهت درمان انجام می شود؛ اضافه کرد: درحال حاضر این جراحی بیشتر در شهرهای بزرگ کشور و به صورت تخصصی و محدود انجام می شود که درصورت آموزش جراحان مختلف این روش در سایر شهرستان ها نیز انجام خواهد شد .

  عضو هیأت علمی پژوهشکده سرطان پستان با اشاره به این نکته که جراحان هیأت علمی پژوهشکده سرطان پستان در دوره های خارج از کشور ازجمله کشورهای ایتالیا، آمریکا و انگلیس شرکت کرده اند؛ اضافه کرد: پس از فراگیری دوره های مذکور، بر آن شدیم تا توانمندی های کسب شده را در قالب دوره های آموزشی دراختیار سایر جراحان کشور قرار دهیم .

  مدیر گروه پژوهشی بیماری های پستان پژوهشکده سرطان پستان ضمن اعلام این نکته که حداقل 7 روش جراحی انکوپلاستی طی برگزاری این دوره آموزش داده می شود؛ افزود: درحال حاضر بخش تئوری دوره مذکور طی 2 روز به مدت 15 ساعت به 12 نفر از جراحان حاضر که از شهرستان های مختلف آمده بودند آموزش داده شده و دوره های عملی آن به مدت 45 ساعت است با انجام جراحی های زنده برگزار می شود.

  لازم به ذکر است؛ پس از اتمام این دوره آموزشی کوتاه مدت، به کلیه شرکت کنندگان در این دوره گواهی معتبر از پژوهشکده سرطان پستان جهاددانشگاهی اعطا می گردد.

AWT IMAGE

نشانی مطلب در وبگاه پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی:
http://ibcrc.ir/find.php?item=1.54.152.fa
برگشت به اصل مطلب