پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی- اخبار پژوهشکده
مدل سازی سه بعدی تومورها جهت تشخیص، درمان و مطالعه سرطان بر پایه تکنولوژی میکرو

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۷/۲۵ | 

توسط محققان پژوهشکده معتمد انجام شد؛
مدل سازی سه بعدی تومورها جهت تشخیص، درمان و مطالعه سرطان بر پایه تکنولوژی میکروفلوئدیک

پژوهشگران گروه پژوهشی زیست مواد و مهندسی بافت پژوهشکده معتمد جهاددانشگاهی با همکاری دانشگاه ویکتوریای کانادا موفق به ساخت و توسعه ابزاری نوآورانه شدند که قادر است تومورها را به منظور مطالعات تشخیصی و درمانی در حوزه سرطان با استفاده از پرینترهای سه بعدی مدل سازی نماید.
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده معتمد – مرکز تحقیقات سرطان پستان – جهاددانشگاهی، دکتر امیر صیفوری عضو هیات علمی پژوهشکده و مدیر اجرایی این پروژه در رابطه با ساخت و توسعه پلت فرم های نوآورانه تشخیص، درمان و مطالعه سرطان گفت: با استفاده از تکنولوژی پرینترهای سه بعدی، ابزار میکروفلوئیدیکی جهت تولید اسفروئید توموری (بافت کوچک توموری) طراحی و ساخته شد و ادامه روند آزمایشات در قالب ارزیابی داروهای شیمی درمانی بر روی دو نوع بافت توموری پستان و مغز انجام گرفت.
دکتر صیفوری با اشاره به اینکه دستاورد پژوهشکده معتمد دستیابی به پلت فرم جامع کشت سه بعدی سلول های سرطانی و ارزیابی آنها بر روی تراشه است، ادامه داد: در این پروژه تمامی مراحل تولید اسفروئید، اعمال دارو و نیز ارزیابی های مولکولی و سلولی حاصل از اعمال دارو بروی تراشه قابل انجام است.
گفتنی است: این پلت فرم در آینده ای نزدیک گزینه ای مناسب جهت بررسی پاسخ به درمان بیماران جهت شیمی درمانی خواهد بود که با استفاده از سلول های گرفته شده از خود بیماران و به روش پزشکی شخصی استوار است.
لازم به ذکر است: درحال حاضر پروژه مذکور فاز نهایی خود را در پژوهشکده معتمد جهاددانشگاهی طی می کند. 
همچنین مقاله طرح فوق در نشریه Lab on a Chip نمایه گردیده است. 

 
نشانی مطلب در وبگاه پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی:
http://ibcrc.ir/find.php?item=1.113.912.fa
برگشت به اصل مطلب