پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی- اخبار پژوهشکده
چاپ نتایج تحقیقات پژوهشگران پژوهشکده معتمد جهاددانشگاهی و دانشگاه تهران در نشریه بین المللی نیچر؛

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۰/۱۲ | 

چاپ نتایج تحقیقات پژوهشگران پژوهشکده معتمد جهاددانشگاهی و دانشگاه تهران در نشریه بین المللی نیچر؛
ساخت ابزار بالینی تشخیص زود هنگام پیشرفت سرطان

نتیجه همکاری پژوهشکده معتمد سرطان و دانشگاه تهران در خصوص ساخت سیستم کلینیکی تشخیص زود هنگام پیشرفت سرطان در ژورنال Nature Communications به چاپ رسیده است.
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده معتمد – مرکز تحقیقات سرطان پستان – جهاددانشگاهی، دکتر لیلا فرهمند مدیر گروه پژوهشی پروتئین های نوترکیب پژوهشکده، با اعلام این مطلب گفت: در این پروژه، نمونه ­های مربوط به بیماران مشکوک به سرطان پستان با استفاده از دستگاه طراحی شده توسط محققین دانشکده برق دانشگاه تهران (آزمایشگاه ادوات نانوبیوالکترونیک) و به سرپرستی دکتر محمد عبدالاحد مورد بررسی قرار گرفت.
وی با اشاره به اینکه؛ این سیستم به وسیله ردیابی الکترونیکی، وجود یا عدم وجود تهاجم در سلول‌‌های سرطانی در مدت زمان کمتر از شش ساعت از روی نمونه بیمار بدون نیاز به ثابت کردن و مارکرهای پاتولوژی توان تشخیص می دهد؛ ادامه داد: این سیستم که Metas-Chipنامگذاری شده است؛ متاس-چیپ، توانایی تشخیص میکرو متاستاز در بافت‌‌های لنف که به وسیله نمونه برداری‌‌های core needle biopsy, fine needle aspiration و نیز سرطانی بودن بافت نمونه‌برداری شده به وسیله جراحی، بیوپسی و پاپ‌اسمیر را دارد.
دکتر فرهمند با تاکید براینکه در این پژوهش، هیچ‌گونه امکان خطا یا نتایج اشتباه به واسطه سلول‌‌های غیرسرطانی موجود در نمونه بیمار (مانند سلول‌های ایمنی بدن و سلول‌‌های التهابی غیرسرطانی) مورد بررسی قرار گرفته، وجود نداشت؛ افزود: در بررسی­ های انجام شده؛ نمونه های کنترل غیر بیمار هم مورد آزمایش قرار گرفت تا عملکرد دستگاه مورد ارزیابی قرار گیرد. این سیستم تاکنون روی بیش از ۲۰۰ بیمار تست شده و صحت نتایج آن مورد ارزیابی متخصصان آسیب‌‌شناسی که در تیم تحقیقاتی هستند، قرار گرفته است و نتایج حاکی از دقت بالای این دستگاه در تشخیص سلول­ های متاستاتیک است.
گفتنی است؛ فاز مطالعات بالینی این پروژه و بررسی و ارزیابی دستگاه با همکاری متخصصین پژوهشکده معتمد- مرکز تحقیقات سرطان پستان- جهاد دانشگاهی با اسامی؛ دکتر لیلا فرهمند، حسن صنعتی، دکتر کیوان مجیدزاده، دکتر لیلا کیانی، دکتر شهرزاد دادگری، دکتر پریسا حسین پور، انجام شده است.
یادآور می شود: مدت زمان تحقیقات بیش از دو سال و تحت حمایت ستاد توسعه فناوری نانو صورت گرفته است. این اولین بار است که تحقیقات منتج به محصول کلینیکی در این سطح توسط محققان ایرانی، انجام شده است.

 
نشانی مطلب در وبگاه پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی:
http://ibcrc.ir/find.php?item=1.113.858.fa
برگشت به اصل مطلب