پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی- اخبار پژوهشکده
عدم تفاوت بین ماموگرافی آنالوگ و دیجتال به لحاظ تشخیص

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۷/۵ | 

تفاوتی بین ماموگرافی آنالوگ و دیجیتال از لحاظ تشخیص وجود ندارد

یک متخصص رادیولوژی با تاکید بر اینکه هیچگونه تفاوتی بین ماموگرافی آنالوگ و دیجیتال از لحاظ تشخیص وجود ندارد گفت: اگر ماموگرافی آنالوگ به شکل استاندارد انجام شود هیچ تفاوتی با دیجیتال ندارد مگر آنکه بیمار جوان باشد و انجام ماموگرافی دیجیتال به سود بیمار است.

دکتر تکتم بهشتیان در گفت و گو با روابط عمومی پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه ماموگرافی یک تست تشخیصی استاندارد برای سرطان پستان است افزود: ماموگرافی بهترین روش تشخیصی برای افراد بالای 40 سال است و درمواردی که سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان وجود داشته باشد در زنان زیر 40 سال هم تجویز می شود .

 

وی با بیان این مطلب که 5 تا 10 درصد تست های ماموگرافی منفی کاذب است اظهار کرد: منفی کاذب یعنی اینکه فرد مبتلا به سرطان پستان است اما ماموگرافی  منفی است . برای  کاستن درصد خطا می توان از سونوگرافی و MRI به عنوان مکمل در تشخیص به کار گرفته شوند.

 

این رادیولوژیست ادامه داد: ماموگرافی تشخیصی به منظور ارزیابی بیماران علامتدار به کار می رود   به عنوان مثال  در بیمار باتوده یا مشکلات دیگر در پستان که ممکن توسط خود بیمار یا پزشک مشخص شده باشد.  مقایسه مامو گرافیهای جدید و قبلی  بیمار جهت افزایش دقت تشخیص ضرورت دارد بنابراین به زنان توصیه می شود   سونوگرافی و ماموگرافی  های خود را حد اقل از2 سال قبل  نگه داشته و به هچ عنوان دور انداخته نشود.

 

دکتر بهشتیان با تاکید بر اینکه هیچگونه تفاوتی بین ماموگرافی آنالوگ و دیجیتال از لحاظ تشخیص وجود ندارد گفت: اگر ماموگرافی آنالوگ به شکل استاندارد انجام شود هیچ تفاوتی با دیجیتال ندارد مگر آنکه بیمار جوان باشد و انجام ماموگرافی دیجیتال به سود بیمار است.

نشانی مطلب در وبگاه پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی:
http://ibcrc.ir/find.php?item=1.113.351.fa
برگشت به اصل مطلب