[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: English Page ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با پژوهشکده::
دپارتمان های پژوهشی::
آموزش::
کلینیک ها و مراکز تخصصی::
خدمات تخصصی::
دانستنی های سرطان::
انتشارات::
با بهبودیافتگان::
خیرین سرطان::
برقراری ارتباط::
اخبار پژوهشکده::
پرداخت الکترونیکی::
::
نوبت دهی اینترنتی کلینیک

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
mrcjd.ac.ir

دسترسی به ایمیل سازمانی mrcjd.ac.ir

..
webmail

 AWT IMAGE

..
اتوماسیون

AWT IMAGE

..
نماد اعتماد الکترونیکی
..
:: مقاله گروه پژوهشی ایمنی درمانی سرطان و پزشکی ترمیمی پژوهشکده معتمد جهاددانشگاهی ، در پنجاه و یکمین سمپوزیم Stem cell ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۹/۴ | 

مقاله گروه پژوهشی ایمنی درمانی سرطان و پزشکی ترمیمی پژوهشکده معتمد جهاددانشگاهی، در پنجاه و یکمین سمپوزیم Stem cell، میامی فلوریدا پذیرفته شده است

مقاله مقایسه ویژگی های  سلولی بنیادی مزانشیم انسانی مشتق شده از مغز استخوان و بافت چربی و پرده جنینی، در پنجاه و یکمین سمپوزیم Stem cell، میامی فلوریدا پذیرفته شده است.
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی، مقاله مقایسه ویژگی های  سلولی بنیادی مزانشیم انسانی مشتق شده از مغز استخوان و بافت چربی و پرده جنینی، از گروه پژوهشی ایمنی درمانی سرطان و پزشکی ترمیمی پژوهشکده معتد در پنجاه و یکمین سمپوزیم Stem cell، در میامی فلوریدا پذیرفته شده است. 
دکتر بهنام صادقی مجری طرح فوق گفت: با توجه به اینکه، شرایط التهابی مزمن که به‌ وسیله موتاسیون های ژنتیکی، بیماری‌های اتوایمیون و در معرض قرار گرفتن در مقابل فاکتورهای محیطی ایجاد می‌گردد می‌تواند ریسک ابتلا به سرطان را افزایش دهد؛ مطالعات اپیدمیولوژیکی نشان داد که بیش از 25 درصد از مرگ‌و میر ناشی از سرطان به دلیل التهاب مزمن بوده است. اگرچه التهاب به‌عنوان یک واکنش محافظتی متمرکز یافته بافتی با علائمی چون درد، قرمزی، تورم و در بعضی مواقع از دست دادن عملکرد مشخص شده است، امروزه نقش آن در بعضی از بیماری‌ها مانند سرطان به‌خوبی شناخته شده است.
دکتر صادقی ادامه داد: التهاب حاد که به‌عنوان عکس‌العمل دفاعی محسوب می‌گردد اگر به التهاب مزمن تبدیل شود، می‌تواند به سرطان، دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی، ریوی و عصبی منجر گردد؛ لذا، یکی از روش های درمانی که امروزه توجه بسیاری از محققان را به خود جلب کرده است، سلول درمانی به عنوان درمان کمکی برای بیماری‏ های ایمونولوژیک (بیماری‏ های مزمن و خود ایمنی) و غیر ایمنولوژیک (مهندسی بافت، ترمیم، بیماری‏ های تخریب کننده و بدخیم از جمله سرطان) است.
 مدیر گروه پژوهشی ایمنی درمانی سرطان و پزشکی ترمیمی پژوهشکده معتمد جهاددانشگاهی افزود:  از مهم‏ترین کاندید هایی که برای این خط درمانی جدید مطرح می شوند میتوان به سلول‏ های بنیادی بزرگسالان که تحت عنوان سلول‏ های بنیادی مزانشیم معرفی می شوند اشاره کرد. سلول‏ های بنیادی مزانشیمی سلول ‏های بالغ غیر خونساز چند ظرفیتی و خودنوساز هستند. این سلول‏ ها اولین بار از مغز استخوان جدا شده و  به عنوان استاندارد طلایی در مطالعات سلول درمانی به حساب می‏آیند. یکی از بزرگ‏ترین چالش ‏های استفاده از سلول مزانشیم مغز استخوان در سلول درمانی، روند پردرد بودن و پرهزینه بودن استخراج این سلول‏ ها است که استفاده از این سلول‏ ها را به عنوان کاندید برای پیوند آلوگرافت (پیوند از فرد دیگر به بیمار) با محدودیت مواجه کرده است.
دکتر صادقی اضافه کرد: گروه پژوهشی ایمنی درمانی سرطان و پزشکی ترمیمی پژوهشکده معتمد جهاددانشگاهی، در این مطالعه 3 منبع بافت چربی، جفت و پرده جنینی را به عنوان جایگزینی برای مغز استخوان پیشنهاد می‏ نمایند که تامین آنها مشکلات و دشواری های مغز استخوان را ندارند. در واقع بافت جفت و پرده ‏های جنینی پس از عمل سزارین از نوزاد جدا شده و به عنوان زباله های بیمارستانی دور ریخته می شوند. بافت چربی نیز به راحتی با استفاده از عمل ساکشن قابل جداسازی می باشد. پس از بررسی نتایج حاصل از این مطالعه و با مقایسه ویژگی‏ های فنوتیپی، توانایی تکثیر،  تمایز و تعدیل سیستم ایمنی سلول مزانشیمی که از 3 بافت پیشنهادی انجام شد با اثبات یکسان بودن ویژگی‏ های حیاتی و ضروری سلول‏ ها توانستیم نشان دهیم که توانایی هر یک از این سلول های مزانشیم در تمایز به استخوان، غضروف و چربی و همچنین تعدیل سیستم ایمنی با یکدیگر متفاوت است.
نتایج این مطالعه این امکان را در آینده ایجاد میکند که برای سلول درمانی با توجه به نوع بیماری فرد از منبع سلول مزانشیمی استفاده کنیم که بیشترین کارایی را برای فرد بیمار به همراه داشته باشد. که این رویکرد ما را به سمت پزشکی شخصی سوق میدهد.
گفتنی است؛ طرح فوق به صورت پایانامه دانشجویی دکتر سپیده کاظمی در گروه ایمنی درمانی سرطان و پزشکی ترمیمی پژوهشکده معتمد جهاددانشگاهی انجام شده است.
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 712 بار   |   دفعات چاپ: 126 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی Motamed Cancer Institute
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 52 queries by YEKTAWEB 3937