[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: English Page ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با پژوهشکده::
دپارتمان های پژوهشی::
آموزش::
کلینیک ها و مراکز تخصصی::
خدمات تخصصی::
دانستنی های سرطان::
انتشارات::
با بهبودیافتگان::
خیرین سرطان::
برقراری ارتباط::
اخبار پژوهشکده::
پرداخت الکترونیکی::
::
نوبت دهی اینترنتی کلینیک

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
mrcjd.ac.ir

دسترسی به ایمیل سازمانی mrcjd.ac.ir

..
webmail

 AWT IMAGE

..
اتوماسیون

AWT IMAGE

..
نماد اعتماد الکترونیکی
..
:: ضرورت توجه به تولید ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۶/۱۱ | 

AWT IMAGEضرورت توجه به تولید "ارگان های مصنوعی با سلول های بنیادی" در کشور

عضو هیئت علمی پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی گفت: کشت ارگانی شبیه ارگان بدن بیمار با سلول بنیادی یک موضوع ملی مهم در زمینه سلول درمانی محسوب می شود که در ایران بر روی آن سرمایه گذاری چندانی نشده، بنابراین ضروری است که در این زمینه فعالیت های بیشتری صورت گیرد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده معتمد- مرکز تحقیقات- جهاد دانشگاهی، دکتر بهنام صادقی مدیر گروه پژوهشی ایمنی درمانی سرطان و پزشکی ترمیمی پژوهشکده، با تاکید بر اینکه تولید ارگان های مصنوعی در ایران یک موضوع ملی است که تا کنون فعالیت زیادی بر روی آن انجام نشده است، عنوان کرد: تولید ارگانی شبیه ارگان بدن بیمار با سلول بنیادی یک موضوع مهم در زمینه سلول درمانی است که در ایران بر روی آن سرمایه گذاری چندانی نشده است.
در این روش با استفاده از سلول های خود بیمار، ارگان های مختلف بدن از جمله کلیه و کبد را برای وی تولید می کنیم. این نوع درمان می تواند بسیار سریع تر از سایر روش های سلول درمانی به نتیجه برسد و وارد بازار شود و اگر بر روی آن سرمایه گذاری مناسب هم به لحاظ منابع مالی و هم تیم تخصصی و سخت افزاری صورت پذیرد، به دستاوردهای مهمی دست خواهیم یافت.
دکتر صادقی با بیان اینکه برای استفاده از روش سلول درمانی در معالجه بیماری های مختلف ابتدا بایستی در این حوزه امکان سنجی و بررسی های مناسب عملی صورت پذیرد و سپس در راستای تولید سلول های بنیادی برای درمان اقدام کنیم، افزود: ما در حوزه محصولات سلول درمانی جایگزین چندانی نداریم و باید در این زمینه سرمایه گذاری تکنولوژیک انجام دهیم در غیر اینصورت مجبور به خرید فرآورده های تولیدی (از خارج از کشور) در سال های آتی خواهیم شد.  بنابراین برای ارتقاء علم در حوزه سلول درمانی ابتدا بایستی سرمایه گذاری کنیم، سپس در راستای تولید آن بکوشیم.
عضو هیئت علمی پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی، دانش سلول های بنیادی را دانشی نوپا دانست و اظهار کرد:  نتایج آخرین اقدامات صورت گرفته در زمینه سلول درمانی نشان داد که معالجه سرطان و سایر بیماری ها از طریق سلول های بنیادی و سلول های ایمنی امکان پذیر است و بر اساس مطالعات ما در گروه پژوهشی ایمنی درمانی سرطان و پزشکی ترمیمی، استفاده از سلول های پرده جنینی و جفت برای معالجه بیماران التهابی حاد که در حال حاضر درمان قطعی برای آنان وجود ندارد، بسیار موثر است.
صادقی گفت: در سال های اخیر با استفاده از سلول های سیستم ایمنی بارقه هایی برای درمان برخی سرطان ها ایجاد شده و همچنین درمان بیماری سرطان به وسیله سلول های ایمنی مهندسی شده که به کارتی سل ها معروف است، موفقیت های زیادی داشته است.
وی با اشاره به اینکه درمان سرطان با استفاده از سلول های ایمنی مهندسی شده در ایران امکان پذیر است، گفت: درمان سرطان با استفاده از این نوع سلول ها در آمریکا آغاز شد و پاسخ های اولیه بسیار امیدوار کننده بوده است. البته باید توجه داشت که تفاوت سلول درمانی با سایر درمان های رایج این است که در روش سلول درمانی، دارویی زنده و نه یک داروی شیمیایی به بیمار تزریق می شود. مهم است که به این موضوع توجه شود که موفقیت آمیز بودن درمان درمان در این روش به تعامل سازنده بین سلول های تزریقی و بدن بیمار بستگی دارد.
این متخصص ایمونولوژی و سلول درمانی خاطر نشان کرد: موفق ترین درمان سرطان که از طریق سلول های کارتی سل صورت گرفته، سرطان خون بوده است و درمان این نوع سرطان با استفاده از سلول های ایمنی دستکاری شده در سایر کشور ها نیز در حال اجراست.
صادقی تصریح کرد: در حال حاضر پیوند مغز استخوان با استفاده از سلول های بنیادی تقریبا یک درمان جا افتاده است و می توان از این پیوند به عنوان نخستین سلول درمانی موفق در دنیا نام برد. اکنون استفاده از سلول های پرده جنینی، جفت و فیبروبلاست برای درمان سوختگی، چین و چروک و ضایعات پوستی نیز کاربرد دارد؛ همچنین استفاده از سلول های دندریتیک دستکاری شده برای کمک به درمان پروستات دارای تائیدیه است.
وی افزود: در حال حاضر تنها روش برای درمان بیماران مبتلا به نارسایی کبد، عمل پیوند کبد از اهدا کنندگان مرگ مغزی می باشد. اما بر اساس فنآوری تولید ارگان با استفاده از سلول بنیادی خود فرد، می توان برای هر بیمار، ارگان کبد را تولید و پیوند بزنیم.  به همین روش می توان برای بیمار، ارگان کلیه تولید نمود. این فنآوری تا کنون بر روی موش و خوک آزمون شده و پیش بینی می کنیم که در 10 سال آینده، این عمل بر روی انسان نیز به انجام برسد.
مدیر گروه پژوهشی ایمنی درمانی سرطان و پزشکی ترمیمی پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی اظهار کرد: ایران نسبت به سایر کشورهای منطقه و برخی کشورهای اروپایی از رشد مطلوبی در عرصه سلول درمانی برخوردار بوده است، اما این رشد همه جانبه نبوده و ما در زمینه درمان سرطان با استفاده از سلول ها ایمنی پیشرفت چندانی نداشته ایم، اما در سال های اخیر فعالیت های خوبی برنامه ریزی شده است.
دکتر صادقی خاطر نشان کرد: نمی توان زمان قطعی را برای درمان عمومی با استفاده از سلول های بنیادی اعلام کرد و باید بگذاریم علم در مسیر درست خود حرکت کند، زیرا دانشمندان در زمینه ژن درمانی این ادعا را داشتند که متاسفانه عدم موفقیت در آن باعث بی اعتمادی بیماران و مسئولان شد.
این متخصص ایمونولوژی و سلول درمانی یادآور شد: تیم پزشکی بازساختی و بازترمیمی که شامل سلول درمانی ایمونوتراپی است، از آینده ی درخشانی در ایران برخوردار است و امیدواریم که در دو حوزه درمان سرطان با استفاده از سلول های ایمنی و تولید ارگان های مصنوعی با استفاده از فنآوری های نوین هرچه سریع تر به نتیجه برسند.
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 909 بار   |   دفعات چاپ: 184 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی Motamed Cancer Institute
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 52 queries by YEKTAWEB 3937