[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: English Page ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با پژوهشکده::
دپارتمان های پژوهشی::
آموزش::
کلینیک ها و مراکز تخصصی::
خدمات تخصصی::
دانستنی های سرطان::
انتشارات::
با بهبودیافتگان::
خیرین سرطان::
برقراری ارتباط::
اخبار پژوهشکده::
پرداخت الکترونیکی::
::
نوبت دهی اینترنتی کلینیک

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
mrcjd.ac.ir

دسترسی به ایمیل سازمانی mrcjd.ac.ir

..
webmail

 AWT IMAGE

..
اتوماسیون

AWT IMAGE

..
نماد اعتماد الکترونیکی
..
:: نحوه کنترل لنف ادم حین شیمی درمانی و رادیوتراپی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۱۰/۲۸ | 

  نحوه کنترل لنف ادم حین شیمی درمانی و رادیوتراپی

    اغلب بیمارانی که دوره درمان سرطان پستان را پشت سرگذاشته اند به دلیل ورم های غیرطبیعی در دست ها انجام امورعادی روزانه برایشان دشوار می شود. ورم هایی که گاه دردهایش از رنج سرطان بیشتر است و آثار سویی در زندگی او می گذارد.

  به گزارش روابط عمومی پزوهشکده سرطان پستان، دکتر شهپرحقیقت اپیدمیولوژیست و لنفوتراپیست در کنفرانس علمی یک روزه " موضوعات چالش برانگیز در درمان سرطان پستان" که در تاریخ 18 دیماه توسط پژوهشکده سرطان پستان برگزار گردید؛ در جمع جراحان و لنفوتراپیست ها، در خصوص چگونگی برطرف کردن و کنترل لنف ادم حین شیمی درمانی بیماران سرطان توضیحاتی را ارائه نمود.

  دکتر حقیقت گفت: یکی از عارضه های شایع پس از ابتلا به سرطان پستان عارضه لنف ادم است. لنف ادم به معنای تجمع مایع لنفاوی در بافت های بین جلدی است که باعث می شود دست فردی که پستانش جراحی شده دچار تورم و سنگینی شود. این عارضه در بیمار منجر به اختلال عملکرد آن عضو می شود.

  دکترحقیقت اضافه کرد: به دنبال جراحی پستان تعدادی غدد لنفاوی زیربغل برداشته می شوند. آسیب به رگ های لنفی حین جراحی کاهش تعداد غدد لنفاوی برخی داروهای شیمی درمانی و انجام رادیوتراپی از عللی هستند که روند درمان سرطان پستان باعث می شوند در مسیر جریان لنف انسداد ایجاد شود و موجب تجمع مایع در اندام می شود که اصطلاحا به این اختلال ورم لنفاوی یا لنف ادم می گویند.

  وی گفت: معمولا راه های مختلفی برای کنترل لنف ادم وجود دارد اما بهترین کار این است که بیماران یاد بگیرند که با انجام مراقبت هایی از ورم لنف ادم پیشگیری کنند. عادت کنند که بعد از جراحی هرچه زودتر عضو را فعال کنند و از بی حرکتی زیاد و یا حرکت های شدید عضو خودداری کنند زیرا هردو می تواند خطر لنف ادم را شدید کند . این بیماران باید سعی کنند از افزایش وزن جلوگیری کنند چرا که یکی از عوامل خطر شناخته شده در بروز لنف ادم وزن زیاد است جلوگیری ازحمل بار سنگین با دست مبتلا، انجام فعالیت های ورزشی منظم کششی روزانه، خودداری از ضربه و آسیب و گرم کردن عضو از سایر اقدامات پیشگیرانه در این خصوص می باشد.

 

  دکتر حقیقت معاون پژوهشی و آموزشی پژوهشکده سرطان تاکید کرد: حتی اگر با وجود اقدامات پیشگیرانه فرد دچار ورم لنفاوی شود این ورم قابل کنترل است. روش احتقان زدایی ترکیبی معمولی ترین و مطمئن ترین درمانی است که در کل دنیا به عنوان روشی استاندارد جهت کاهش حجم ادم شناخته شده است اما درکنار آن همواره سوالی که برای بسیاری از پزشکان و بیماران مطرح است این است که مریض چه زمانی باید برای درمان مراجعه کند که بیشترین سود را ببرد. البته از نظر ما ایده آل این است که هر بیماری به محض اینکه بیماری سرطان پستانش شناخته شد و تحت جراحی قرار گرفت حتما مشاوره لنف ادم داشته باشد.

  وی گفت: لنفوتراپیست ها به بیمار یاد میدهند که با چه اقداماتی می توانند مانع ایجاد ورم لنفاوی و یا تجمع مایع لنف شوند اما اگر بعد از جراحی و حین شیمی درمانی یا رادیوتراپی دچار لنف ادم شدند منعی برای درمان ندارند و حین درمان می توانیم با در نظر گرفتن برخی ملاحظات مربوط به لنف ادم را به او ارائه دهیم این مسأله باعث می شود جلوی پیشروی بیماری گرفته شود وبعد از خاتمه درمان ها کیفیت زندگی بهتری را برای بیمار فراهم کند.

 

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 10953 بار   |   دفعات چاپ: 550 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی Motamed Cancer Institute
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 52 queries by YEKTAWEB 3961