[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: English Page ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با پژوهشکده::
گروه های پژوهشی::
آموزش::
کلینیک ها و مراکز تخصصی::
خدمات تخصصی::
دانستنی های سرطان::
انتشارات::
با بهبودیافتگان::
خیرین سرطان::
برقراری ارتباط::
اخبار پژوهشکده::
پرداخت الکترونیکی::
::
نوبت دهی اینترنتی کلینیک

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
mrcjd.ac.ir

دسترسی به ایمیل سازمانی mrcjd.ac.ir

..
webmail

 AWT IMAGE

..
اتوماسیون

AWT IMAGE

..
نماد اعتماد الکترونیکی
..
:: گفت و گوی روزنامه ایران با دکتر ماندانا ابراهیمی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۹/۱ | 

   گفت و گو ی روزنامه ایران با مدیر گروه کیفیت زندگی مبتلایان به سرطان پژوهشکده:

  "رابطه تغییر سبک زندگی با سرطان"

  سلام به زندگی در خاکستری‌ترین لحظه‌ها

  بیماری سرطان تمام جنبه های زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی افراد را تحت تأثیر قرار می دهد و علاوه بر این محورهای مهم زندگی، ابعادی چون جسم، روح، روان و اقتصاد را نیز با چالش و بحران های زیادی رو به رو می سازد تا جایی که فرد مبتلا به سرطان امید، انگیزه و روحیه اش را از دست داده و تصور و باورش بر این است که هیچ گاه نمی تواند به زندگی عادی بازگردد. در پیش گرفتن شیوه و سبک زندگی سالم در بهبود و ارتقا بخشی کیفیت زندگی بیماران سرطانی نقش بسزایی ایفا می کند و دریچه های امید را به سوی زندگی شان می گشاید.

  پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی که از سال 1375 تأسیس و آغاز به کار کرده، فعالیت های گسترده و مستمر خود را از سال 1376 به صورت تحقیقاتی در رابطه با کیفیت دهی به زندگی بیماران مبتلا به سرطان شروع کرده است که پاسخ ها و بازخوردهای مثبتی را تا به امروز دریافت کرده است. محور یکی از فعالیت های این پژوهشکده در خصوص کیفیت زندگی بیماران بعد از ابتلا به سرطان و روندهای درمانی بوده است و در خصوص کیفیت بخشی و ارتقای این مهم در زندگی افراد بویژه بیماران مبتلا به سرطان با دکتر ماندانا ابراهیمی لنفوتراپیست، پژوهشگر و عضو هیأت علمی پژوهشکده سرطان جهاد دانشگاهی و مدیر گروه پژوهشی کیفیت زندگی مبتلایان به سرطان به گفت وگو نشسته ایم .

در بحث بالا بردن کیفیت زندگی مبتلایان به سرطان در این پژوهشکده چه اقداماتی صورت گرفته است؟
در این مرکز بحث اصلی ما روی کیفیت زندگی مبتلایان به سرطان بخصوص زنانی که سرطان سینه دارند، است و بیشتر روی این مباحث فعالیت عمده داریم. تلاش بر این است که وضعیت زندگی این افراد را از ابعاد مختلف کیفیت بخشیم تا زندگی کنونی شان به زندگی ای که در گذشته دارند نزدیکتر شده یا شرایط زندگی شان شبیه به قبل از بیماری شود. همچنین یکی از جنبه های دیگر کیفیت بخشیدن به زندگی بیماران سرطانی این است که آنها مشابه مردم عادی زندگی کنند بویژه زنان غیرمبتلا، به همین علت باید وارد جزئیات شویم تا بتوانیم کیفیت زندگی مبتلایان به سرطان را بالا ببریم .
بنابراین هدف کلی پژوهشکده سرطان در همین راستا پیش میرود؟
هدف اصلی ما در پژوهشکده سرطان پستان و گروه پژوهشی افزایش کیفیت زندگی بیماران است. در این راستا پژوهشهای زیادی صورت گرفته است. این پژوهش ها در زمینه بنیادی و کاربردی بوده است که از نتایج این پژوهشها برای بهبود ابعاد مختلف زندگی بیماران استفاده می کنیم. برای کیفیت بخشیدن به زندگی بخش های مختلفی را در نظر گرفتهایم .
این بخش ها شامل چه اقداماتی است؟
یک بخش از این اقدامات در رابطه با مسائل جسمانی و فیزیکی بیماران است که تلاش می کنیم در این بخش بیماران به لحاظ جسمانی بازتوانی شان تأمین شود. به این معنا که این بیماران بعد از درمان بتوانند به لحاظ جسمانی احساس مطلوبی داشته باشند و بدانند که نسبت به زمان مبتلا شدن به بیماری سرطان و درمان بیماری زندگی شان فرق کرده است. همچنین تلاش می کنیم که اگر هنوز برخی از آنها دچار مشکل هستند و این احساس را دارند که نسبت به گذشته، زندگیشان کیفیت پیدا نکرده است این احساس منفی و نامطلوب را در آنها کاهش دهیم تا در واقع جسم خود را با شرایط جدید تطبیق داده و سازگار کنند .
در بخش مهم زندگی بیماران مبتلا به سرطان که همان مبحث بهداشت روانی است چه تلاش هایی صورت گرفته است؟
یکی دیگر از بخش های مهم که باید کار جدی در این زمینه صورت گیرد، بخش روحی و روانی یا همان بهداشت روانی مبتلایان به سرطان است. از این رو در این پژوهشکده شرایط روحی و روانی بهتری را ایجاد می کنیم و سعی مان بر این است که نسبت به گذشته در شرایط روحی و روانی بهتری به سر ببرند. بنابراین ما این کار را از طریق مشاوره های روان شناسی انجام می دهیم تا اعتماد به نفس بیماران سرطانی افزایش پیدا کند همچنین همه تلاش مان بر این است که امید در زندگی شان پررنگ شود و این فاکتور مهم زندگی به آنها بازگردد. مبتلایان به سرطان باید دیدگاه و احساس شان نسبت به خود، اطرافیان و کل زندگی تغییر پیدا کند و باید این احساسات و نگرش ها در قالب خوب و مثبت شکل بگیرد .
عمده ترین و مستحکم ترین گام پژوهشی که در این راستا تا به امروز برداشته اید؟
یکی از مهمترین اقداماتی که در این راستا انجام داده ایم ایجاد و تأسیس برخی از کلینیک ها برای بهبود و ارتقای کیفیت زندگی بیمار مبتلا به سرطان است. کلینیک بازتوانی نیز قدم استواری بوده است که کمک زیادی به بیماران مبتلا به سرطان می کند. در این کلینیک درمانی بخش های فیزیوتراپی و ورم لنفاوی مشغول به فعالیت است همچنین مشاوره های خانواده و مشاوره های روان شناسی نیز نقش بسیار مهمی در ارتقای کیفیت زندگی بیماران سرطانی دارد .
برای پیشگیری از ابتلا به سرطان باید چه شیوه هایی را در زندگی مدنظر قرار داد و چه تلاش هایی از سوی پژوهشگران صورت گرفته است؟
در بخش بهبود سبک زندگی آن چیزی که باید مدنظر قرار داد تا مانع از ابتلا به سرطان شود تغییر شیوه زندگی است و افراد یک جامعه باید سبک زندگی شان را به شیوه زندگی سالم نزدیک کنند که البته این سبک زندگی سالم نیز در ابعاد جسمانی، روانی و روحی باید تقویت شود. در ابعاد جسمانی توجه به تغذیه سالم، ورزش و فعالیت های فیزیکی اهمیت شایانی دارد؛ درست است که بخشی از زندگی شهری امروز قابل تغییر نیست و کاری از دست افراد برنمی آید مانند آلودگی هوا و... اما افراد می توانند موارد دیگری را در زندگی خود مانند اصول تغذیه ای اصلاح کنند یا فعالیت های فیزیکی و بدنی شان را افزایش دهند تا کمتر مورد تهدید انواع سرطان ها باشند. بنابراین اگر در این دو بخش یعنی فعالیت های فیزیکی و اصول تغذیه ای اصلاحاتی صورت گیرد و افراد بیشتر به این دو موضوع توجه داشته باشند سالمتر و بهتر زندگی خواهند کرد .
در بحث پیشگیری از ابتلا به سرطان در ابعاد روانی افراد باید به چه نکات مهمی توجه داشته باشند؟
حداقل کاری که می توان در هر شرایطی انجام داد فراهم آوردن بسترهای لازم برای کاهش استرس است، همچنین افراد باید تلاش کنند تا استرس های موجود را در زندگی کاهش داده یا اثرات استرس را در زندگی شان کمرنگ سازند. این امر با توانمندسازی محقق می شود و توانمندسازی روحی و روانی نیز باعث می شود تا علاوه بر ارتقای کیفیت زندگی، از ابتلا به سرطان پیشگیری به عمل آید .
در این خصوص چه آموزش هایی می توان به کودکان از درون خانواده ارائه داد؟
شاید بهتر باشد به کودکان از دوران مدرسه شرایط مقابله با استرس و شیوه زندگی سالم را آموزش دهیم. در واقع باید فرهنگ زندگی سالم را برای نسل جوان توضیح داد و جا انداخت .
نقش استرس و بگو مگوهای معمول در زندگی روزانه چه تأثیرات منفی در کاهش کیفیت زندگی و بروز بیماری هایی چون سرطان دارد؟
در این خصوص مطالعات گستردهای صورت گرفته است که نتایج چالش برانگیزی در برداشته است. اینکه به طور جدی استرس موجب ایجاد و بروز سرطان می شود یا اینکه روند بروز این بیماری را تسریع می بخشد کاملاً مطرح است. به این دلیل که هر روز در بدن همه افراد به طور عادی سلول های سرطانی در حال تولید است، اما سیستم ایمنی بدن افراد اجازه نمی دهد تا این سلول ها در بدن باقی مانده یا رشد و تکثیر پیدا کنند. از این رو استرس های موجود در محیط این سیستم را دچار اختلال کرده و بروز سرطان را تسریع می کند. عده کمی از افراد به طور ژنتیکی و به واسطه ارث به سرطان مبتلا می شوند ولی گروه دیگری از افراد هستند که می توانند با همین شیوه، زندگی سالم داشته و با مدیریت استرس تا حد زیادی مشکلات را کنترل کرده و مانع از این تغییرات در سیستم بدن خود شوند .
کنترل و تغییر سبک زندگی چقدر باعث رشد و ارتقای کیفیت زندگی می شود؟
قبل از هر چیز باید به این نکته بسیار مهم توجه داشت که سرطان یک بیماری چند عاملی است و عوامل مختلفی در بروز این بیماری دخیل است، اما بخش اعظمی که هر فردی می تواند در آن تأثیرگذار باشد و در

  یکی از مهمترین مشکلات ما در کشور این است که افراد آموزش های لازم را نمی بینند و ما باید بتوانیم این مشکلات را حل کرده و توانمندی های لازم را داشته باشیم تا بتوانیم خود را با مشکلات سازگار کنیم؛ درست است که مشکل در زندگی هر فردی وجود دارد اما باید بتوانیم آنها را مدیریت کنیم و از شرایط موجود و فضای اطراف بهتر استفاده کنیم .

لازم به ذکر است گفت و گوی فوق در تاریخ 25/8/93 در صفحه 10 روزنامه ایران به چاپ رسیده است.

AWT IMAGE

لینک صفحه در روزنامه: http://iran-newspaper.com/?nid=5793&pid=10&type=0

 

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA code
::
دفعات مشاهده: 2258 بار   |   دفعات چاپ: 568 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی Motamed Cancer Institute
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 52 queries by YEKTAWEB 3855