[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: English Page ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با پژوهشکده::
گروه های پژوهشی::
آموزش::
کلینیک ها و مراکز تخصصی::
خدمات تخصصی::
دانستنی های سرطان::
انتشارات::
با بهبودیافتگان::
خیرین سرطان::
برقراری ارتباط::
اخبار پژوهشکده::
پرداخت الکترونیکی::
::
نوبت دهی اینترنتی کلینیک

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
mrcjd.ac.ir

دسترسی به ایمیل سازمانی mrcjd.ac.ir

..
webmail

 AWT IMAGE

..
اتوماسیون

AWT IMAGE

..
نماد اعتماد الکترونیکی
..
:: خودآزمایی پستان ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۷/۱ | 

 خودآزمایی پستان

  کی و چطور معاینه کنیم؟

  «خودآزمایی پستان»

  Breast Self-Examination

  سرطان پستان شایعترین سرطان زنان است .معاینه ماهانه پستان توسط خود فرد (BSE) یکی از راههای تشخیص زودرس سرطان پستان است .

  تشخیص سرطان پستان در مراحل اولیه نه تنها شانس درمان را افزایش می دهد، بلکه از عوارض روحی- روانی، خانوادگی و اجتماعی آن جلوگیری می کند. یکی از راههای تشخیص زودرس سرطان پستان، خودآزمایی پستان یا معاینه پستان توسط خود فرد است. زنان بالغ در هر سنی را تشویق کنیم که ماهی یکبار خودآزمایی پستان انجام دهند .

خودآزمایی پستان چیست؟

خودآزمایی پستان، معاینه پستان توسط خود فرد است. این معاینه برای هر زن و در هر سن قابل اجرا است.

  خودآزمایی پستان هزینه اقتصادی ندارد و در هر ماه، تنها 10-15 دقیقه وقت جهت انجام آن لازم است. با معاینه ماهیانه پستان، با خصوصیات پستان خود آشنا می شوید و در صورت بروز هر گونه تغییر در مراحل اولیه قادر به تشخیص آن خواهید بود. البته این نوع معاینه نمی تواند جایگزین معاینه بالینی توسط پزشک یا ماموگرافی شود، لکن در فاصله مراجعات پزشکی، فرد را محافظت می کند.

  بنابراین، بعد از سنین خاصی معاینات منظم در فواصل 12-6 ماه توسط پزشک و انجام ماموگرافی طبق نظر پزشک، باید همراه با خودآزمایی پستان انجام شود.

چگونه خودآزمایی پستان را انجام دهیم؟

  همه ی زنان بایستی پستان های خود را ماهی یکبار معاینه کنند. اگر هنوز یائسه نشده اید، بهترین زمان انجام معاینه در اولین روزهای پس از اتمام خونریزی است. زیرا در این زمان کمترین میزان درد یا تورم پستانی وجود دارد. اگر دیگر عادت ماهانه نمی شوید، یک روز از ماه را انتخاب کرده و این معاینه را به طور منظم هر ماه در همان تاریخ انجام دهید. این معاینه گرچه کمی وقت گیر است اما دشوار نیست .

  خودآزمایی بهتر است هر ماه در تاریخ معین و به روش مشخصی انجام شود. توصیه میشود خانم ها از سن 20 سالگی به بعد خودآزمایی را انجام دهند و بهترین زمان انجام معاینه 2 -3 روز پس از پایان عادت ماهیان به عبارت دیگر حدود روز نهم یا دهم از شروع عادت ماهیانه است. در این زمان پستان ها کم ترین حساسیت و سنگینی را دارند در نتیجه انجام معاینه راحت تر و نتیجه دقیق تر خواهد بود

  زمان انجام خودآزمایی پستان 

  در صورتی که به هر علت عادت ماهیانه نمی شوید خودآزمایی پستان را در یک روز مشخص در هر ماه، مثلاً روز اول ماه، انجام دهید. در خانمهای شیرده، بهتر است معاینه پس از شیردادن به نوزاد و تخلیه شیر از پستان انجام شود. در صورتی که رحم شما به طریق جراحی خارج شده باشد، اگر تخمدانها نیز خارج شده باشند در یک روز مشخص در هر ماه ( مانند زنان یائسه) معاینه را انجام دهید ولی در صورتی که تخمدانها در بدن باقی هستند و شما در سنین قبل از یائسگی هستید جهت انجام معاینه دقیق تر، با پزشکتان مشورت کنید. همچنین در صورتی که از درمانهای هورمونی استفاده می کنید، در مورد زمان انجام خودآزمایی بهتر است با پزشک مشورت کنید.

نحوه انجام خودآزمایی پستان

  خودازمایی پستان شامل دو مرحله است: 

  1. نگاه کردن و لمس کردن.
  2. نگاه کردن 

  در برخی موارد، بیماریهای پستان به ویژه سرطان های پستان باعث بروز تغییراتی در ظاهر پستان می شوند که با نگاه کردن به پستانها قابل تشخیص است. بنابراین لازم است که با ظاهر سینه های خود آشنا باشید تا بتوانید هر گونه تغییرات احتمالی را در آنها تشخیص دهید.

  نگاه کردن شامل چند مرحله است:

  1- دستها را در دو طرف بدن به حالت آویزان قرار دهید و به پستان نگاه کنید.

 

  2- دستها را از کنار سرتان صاف بالا بکشید.

 

  3- دستها را از آرنج خم کنید و به کمر فشار دهید (دستها را به کمر بزنید و فشار دهید).

 

  4- دستها را صاف به جلو بکشید و کمی به سمت جلو خم شوید.

  

 در هر یک از وضعیتهای بالا، پستان را به دقت نگاه کنید. هر گونه تغییری شامل فرورفتگی پوست یا نوک پستان، قرمزی یا زخم پستان، پوسته پوسته شدن نوک پستان، انحراف نوک پستانها، برآمدگی در قسمتی از پستان یا برجستگی عروق در قسمتی از پستان مهم است. عدم تقارن پستانها، در صورتی که از قبل بوده باشد (مادرزادی، از دوران بلوغ یا پس از شیردهی) مسئله مهمی نیست ولی هر گونه تغییر اخیر در اندازه پستانها باید بررسی شود.

  لمس کردن 

  برای معاینه صحیح پستانها در هنگام لمس، بهتر است از قسمت انتهایی بند آخر 3 انگشت میانی دستها( و نه نوک انگشتان) استفاده کرد. این قسمت را اصطلاحاً نرمه انگشت می گویند که حساسیت لمس آن بیشتر از سایر نقاط است. هیچ وقت پستان را بین انگشت فشار ندهید زیرا بطور کاذب احساس وجود توده را می کنید. خودآزمایی پستان یک روش مؤثر، ارزان و در دسترس برای تشخیص زودرس سرطان پستان است.

تمام زنان بالای 20 سال باید 3-2 روز پس از اتمام عادت ماهیانه، پستانها را معاینه کنند.

هر گونه تغییری در وضعیت پستانها در مراحل نگاه کردن و لمس، بایستی توسط پزشک بررسی شود.

چه مناطقی را باید معاینه کرد؟

    محدوده ای که بین استخوان ترقوه از بالا، استخوان جناغ سینه و زیر بغل از طرفین و دو انگشت پایین تر از لبه پایین پستان، در محل کش لباس زیر از پایین قرار دارد، باید معاینه شود.

  لمس کردن

    برای لمس پستان بهتر است دراز بکشید برای معاینه پستان راست یک بالش کوچک زیر شانه چپ و دست چپ را زیر سر قرار دهید. شانه شما بایستی به اندازه ای بالا رود که پستان چپ در وسط قفسه سینه قرار گیرد و به هیچ سمتی انحراف نداشته باشد. برای معاینه پستان راست همیشه از دست چپ و برای معاینه پستان چپ همیشه از دست راست استفاده کنید. همه پستان را با حرکات چرخشی کوتاه لمس کنید. برای لمس انگشتان را روی قفسه سینه با فشار کم، متوسط و زیاد بچرخانید تا لمس سطحی و عمقی در هر ناحیه انجام شود. برای اینکه همه جا را معاینه کنید بهتر است تمام پستان را به صورت دوایر متحدالمرکز از اطراف به سمت نوک پستان معاینه کنیدروش های دیگری هم وجود دارد .

  پس از اینکه تمام پستان را معاینه کردید، دنباله پستان را در ناحیه زیر بغل و سپس گودی زیر بغل را از نظر وجود توده پستانی یا زیربغلی بررسی کنید. سپس پستان مقابل را به همین شیوه لمس کنید.

  معاینه پستان را می توانید در حین استحمام نیز انجام دهید. در این حالت پوست پستان لغزنده و اصطحکاک در لمس کمتر است و معاینه پستانها راحت تر انجام می شود. اگر سینه های شما کوچک هستند با این روش ابتدا یک دست را روی سر بگذارید و با دست مقابل پستان آن سمت را لمس کنید. اگر سینه های شما بزرگ هستند بهتر است پستان را بایک دست نگاه داشته و با دست دیگر آن را معاینه کنید.

    در انتهای معاینه، نوک پستان را مانند حالت دوشیدن فشار مختصری بدهید تا در صورت وجود ترشح، آن را پیدا کنید.

   در لمس پستان، هیچ گاه نباید پستان را بین انگشت شست و سایر انگشتان فشار دهید، زیرا احساس کاذب توده پستانی ایجاد خواهد شد.

  پس از معاینه کامل پستان، در صورت وجود هر یک از موارد زیر حتماً به پزشک مراجعه کنید:

  1- لمس توده در پستان

  2- افزایش اندازه توده ای که از قبل وجود داشته است.

  3- علائم پوستی مانند فرو رفتگی پوست یا نوک پستان، انحراف نوک پستان، قرمزی، زخم و ...

  4- پوسته پوسته شدن، قرمزی و خارش نوک پستان

  5- ترشح غیر طبیعی از نوک پستان

تهیه و تنظیم

خانم لیلا حیدری

کارشناس بخش آموزش پژوهشکده سرطان پستان

  

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA code
::
دفعات مشاهده: 5341 بار   |   دفعات چاپ: 773 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی Motamed Cancer Institute
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 52 queries by YEKTAWEB 3877