[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: English Page ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با پژوهشکده::
دپارتمان های پژوهشی::
آموزش::
کلینیک ها و مراکز تخصصی::
خدمات تخصصی::
دانستنی های سرطان::
انتشارات::
با بهبودیافتگان::
خیرین سرطان::
برقراری ارتباط::
اخبار پژوهشکده::
پرداخت الکترونیکی::
::
نوبت دهی اینترنتی کلینیک

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
mrcjd.ac.ir

دسترسی به ایمیل سازمانی mrcjd.ac.ir

..
webmail

 AWT IMAGE

..
اتوماسیون

AWT IMAGE

..
نماد اعتماد الکترونیکی
..
:: انتظار کاهش رشد توده های سرطانی با استفاده از میکرو RNA ها ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۵/۲۹ | 

 انتظار کاهش رشد توده های سرطانی با استفاده از میکرو RNA ها

  در ژورنال کلاب این هفته پژوهشکده سرطان پستان که با حضور پژوهشگران از پژوهشکده های مختلف جهاددانشگاهی و نیز دانشگاه صنعتی شریف روز چهارشنبه22 مردادماه برگزار شد؛ نتایج حاصل از یک تحقیق دانشجویی با عنوان تعیین میکرو RNA کاهش رشد توده های سرطانی با استفاده از ماکرو RNA ها ارائه گردید.

  به گزارش روابط عمومی پژوهشکده سرطان پستان جهاددانشگاهی، علی شریفی زارچی دانشجوی دکترای بیوانفورماتیک دانشگاه تهران و پژوهشگر پژوهشگاه رویان در خصوص این تحقیق گفت: داده های بیش از ۵۰۰۰ نمونه انسانی از ۱۴ بافت سالم و ۱۴ بافت سرطانی را به لحاظ پروفایل بیان میکرو RNA ها مقایسه کردیم و دو گروه از میکرو RNA ها ( MicroRNAs) را انتخاب کردیم که تفاوت بیان معناداری در نمونه های سالم و سرطانی داشتند.

  وی ادامه داد: این دو گروه را به ترتیب mirSuppressor و oncoMir نامیدیم که گروه اول در نمونه بافت های سالم و گروه دوم در بافتهای سرطانی بیشتر بیان شده بودند. با مقایسه پژوهش های قبلی به این جمع بندی رسیدیم که بعضی از میکرو RNA های بافت های سالم مانع رشد تومور از طریق مهار تقسیم سلول، فعال کردن مرگ سلولی یا عوامل دیگر مرتبط با سرطان نظیر رگ­زایی میشوند. در مقابل میکرو RNA هایی که در بافت های سرطانی بیان بالاتری داشتند از طریق مهار مرگ سلولی یا افزایش تقسیم سلول باعث رشد تومور می شوند. لذا صحت انجام این پژوهش مورد تایید قرار گرفت.

  علاوه بر این عملکرد مرتبط با سرطان گروهی از میکرو RNA هایی که در این پژوهش برجسته شدند تاکنون در هیچ مقاله ای مورد مطالعه قرار نگرفته است. لذا این گروه از میکرو RNA می توانند کاندیدای بسیار مناسبی برای پژوهش های آزمایشگاهی و تحلیل عملکردی باشند، به این ترتیب که با القای بیان mirSuppressor ها یا جلوگیری از بیان انکومیرها در سلول سرطانی انتظار کاهش رشد توده های سرطانی را داشته باشیم.

  گفتنی است ژورنال کلاب گروه های پژوهشی هرهفته چهارشنبه از ساعت 8:30 لغایت 10 درساختمان شماره 1 پژوهشکده سرطان پستان برگزار می شود و از گروه های محقق و علاقمند در کلیه رشته های مرتبط دعوت می گردد در این برنامه حضور داشته باشند.

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 2509 بار   |   دفعات چاپ: 473 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 4 بار   |   0 نظر

پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی Motamed Cancer Institute
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 52 queries by YEKTAWEB 3961