[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: English Page ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با پژوهشکده::
گروه های پژوهشی::
آموزش::
کلینیک ها و مراکز تخصصی::
خدمات تخصصی::
دانستنی های سرطان::
انتشارات::
با بهبودیافتگان::
خیرین سرطان::
برقراری ارتباط::
اخبار پژوهشکده::
پرداخت الکترونیکی::
::
نوبت دهی اینترنتی کلینیک

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
mrcjd.ac.ir

دسترسی به ایمیل سازمانی mrcjd.ac.ir

..
webmail

 AWT IMAGE

..
اتوماسیون

AWT IMAGE

..
نماد اعتماد الکترونیکی
..
:: بازگشت سلامت جسمی و حفظ رابطه جنسی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۵/۲۰ | 
بازگشت سلامت جسمی بعد از جراحی و حفظ رابطه جنسی

  ابتلاء به سرطان پستان هیچ گونه اثری بر روابط زناشویی ما نداشته است. گاه همسرم محل جراحی شده سینه ام ج را دیده اند ولی عکس العمل خاصی نشان نداده اند و برایشان هم عادی بوده است. من فکر می کنم اگر خودم در برخورد با این موضوع عکس العمل نادرستی نشان می دادم و دائماً در عذاب بودم احتمالاً عکس العمل این رفتار را در همسرم هم می دیدم. اما حالا ایشان هم فکر می کنند که همه چیز عادی است و عکس العمل غیر عادی ندارند. من می خواهم به کسانی تازه مبتلا شده اند بگویم: ما هر گونه با این موضوع برخورد کنیم طرف مقابل هم همان گونه برخورد می کند، اگر مااحساس ضعف داشته باشیم و حس کنیم فقدانی اتفاق افتاده است، مطمئناً بر روحیه دیگران هم تأثیر کرده و آنها نیز به همین دید به ما می نگرند. من معتقدم این تفکر حتی پزشک معالجمان را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. بنابراین بایستی همواره این اعتقاد که وجودمان همان وجود است و با انجام این جراحی هیچ کاستی در ما ایجاد نشده است را به دیگران منتقل کنیم، دراین صورت می توانیم مانند گذشته به زندگی ادامه دهیم. همچنین توصیه می کنم خانمها بعد از عمل، فعالیتهای روزمره و حتی جانبی خود را داشته باشند. من هم تمام فعالیتهای گذشته ام را درست مانند گذشته، ادامه می دهم و حتی از فعالیتهای جانبی ام نیز به هیچ وجه کاسته نشده است.

 

  شوهرم نسبت به خودم خیلی راحت تر این موضوع را پذیرفت. حتی یکبار از ایشان سوال کردم: «‌آیا من را همانند زمان قبل از عمل می بینید و برایتان فرقی نکرده ام؟» ایشان خیلی راحت به من گفتند: «با برداشته شدن یک پستان آنهم به علت بیماری، حس من نسبت به شما کمتر نشده بلکه به نظر من هیچ اتقاق بدی رخ نداده وآنچه هم که پیش آمده اصلاً مهم نیست.» در همه موارد دلداری ایشان باعث شد من بیماری را راحت تر بپذیرم. (خاطره 43-از کتابچه خاطرات بیماران)

 

  همسرم مانند گذشته مهربان و با محبت است. پس از این اتفاق هیچ فرقی نسبت به قبل نداشته و این بیماری هیچ تأثیری بر روابط ما نگذاشته است. شاید نداشتن یک پستان برای خودم خیلی سخت بود ولی ایشان بارها به من گفته اند که شما همسر من هستید و من شما را در هر وضعیتی که باشید قبول دارم. شوهرم همواره می گویند اصلاً این مسئله مهم نیست و شما نبایدآن را برای خودتان بزرگ کنید. (خاطره 21-از کتابچه خاطرات بیماران)

 

  همسر یکی از بیمارانی که هر دو سینه اش را جراحی کرده بود این جمله را بیان می کرد: «من شنیده ام که وقتی انسان یکی از حواسش مثل بینائی یا بویائی را از دست می دهد، سایر حواسش قوی تر می شوند و این می تواند در مورد اعضاء حساس به استروژن نیز صادق باشد مثل افزایش حس ارضاء جنسی» وقتی همین بیمار بعد از 10 سال، جراحی بازسازی پستان ها را انجام داد، همسرش چنین بیان کرده بود «من احساس می کنم با اجازۀ همسرم، با زن دیگری ازدواج کرده ام» و بیمار نیز می گفت: «چه لحظۀ شیرینی است وقتی که من احساس می کنم دوباره سینه هایی سالم به دست آورده ام.» (لی لی شاکنی)

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA code
::
دفعات مشاهده: 3131 بار   |   دفعات چاپ: 618 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 3 بار   |   0 نظر
پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی Motamed Cancer Institute
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 52 queries by YEKTAWEB 3877