[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: English Page ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با پژوهشکده::
گروه های پژوهشی::
آموزش::
کلینیک ها و مراکز تخصصی::
خدمات تخصصی::
دانستنی های سرطان::
انتشارات::
با بهبودیافتگان::
خیرین سرطان::
برقراری ارتباط::
اخبار پژوهشکده::
پرداخت الکترونیکی::
::
نوبت دهی اینترنتی کلینیک

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
mrcjd.ac.ir

دسترسی به ایمیل سازمانی mrcjd.ac.ir

..
webmail

 AWT IMAGE

..
اتوماسیون

AWT IMAGE

..
نماد اعتماد الکترونیکی
..
:: رییس پژوهشکده سرطان پستان در سمپوزیوم ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۲/۱۷ | 

  رییس پزوهشکده سرطان پستان در سمپوزیوم فقهی و حقوقی مراقبت های پایان حیات:

علم اخلاق پزشکی در کشور به سوی گفتمان بین رشته ای علمی حرکت می کند

رییس پژوهشکده سرطان پستان در سمپوزیوم فقهی و حقوقی مراقبت های پایان حیات که امروز 17 اردیبهشت ماه آغاز به کار نمود،گفت: علم اخلاق پزشکی در کشور ما بسیار جوان است و حوزه اخلاق از یک وضعیت سنتی که بیشترمتکی به جنبه های هنجاری و توصیه ای بوده است در حال حرکت به سمت تشکیل یک گفتمان بین رشته ای علمی است .

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده سرطان پستان جهاد داتشگاهی، دکتر کیوان مجیدزاده سرپرست پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی در مراسم افتتاح این سمپوزیوم گفت: توسعه فن آوری های نوین در عرصه علوم زیستی پزشکی موجب ایجاد تغییرات جدی در ارائه خدمات درمانی به بیماران شده است. در حوزه درمان های نگهدارنده حیات این پیشرفت ها درپارادایم درمانی بیماران مبتلا به بیماری های صعب العلاج تغییرات شگرفی به وجودآورده و ارائه خدمات را با چالش های جدی روبرو کرده است که بعضاً این چالش ها ازدایره علوم تجربی بیرون است و مجدداً پای علوم انسانی و مذهبی را به حوزه علوم پزشکی بازکرده است. چرا که مفاهیمی مانند مرگ که به نوعی در تفکرات سنتی تعریف وتحلیل شده بودند، با این تکنولوژی ها به چالش کشیده اند.

وی ادامه داد: تغییرات جمعیتی و الگوی بیماری ها از بیماری های حاد به بیماری های مزمن و افزایش امید به زندگی و پیرشدن جوامع، پرداختن به مراقبت های پایان حیات رابیش از بیش لازم و ضروری کرده است.

دکترمجید زاده با اشاره به این مطلب که، امروزه درمقام کشورهای پیشرفته و برخی کشورهای در حال توسعه دستورالعمل (گایدلاین) مشخصی برای راهنمایی شاغلین حرفه ای پزشکی به ویژه خود پزشکان از یک سو و بیمار و اطرافیان وی از سوی دیگر تدوین شده و به سوالات ذی نفعان در مورد چالش های حقوقی و اخلاقی مراقبت های پایان حیات پاسخ داده شود؛ افزود: از این رو امروزه در کشورهای مذکور پزشکان به روشنی تکلیف خود را درمواردی مانند برخورد با فرد دچار مرگ مغزی، قطع درمان های نگهدارنده حیات مانندتغذیه، مایع درمانی (Hydrate) تنفس مصنوعی( Ventilator)، CPR و... و نیز مباحثی مانند اتانازی میدانند و درمواجهه با چنین بیمارانی درچار سردرگمی و اضطراب نمی شوند.

سرپرست پژوهشکده سرطان پستان ادامه داد: درحال حاضر متاسفانه در ایران هیچ دستورالعمل مشخصی در این زمینه وجود ندارد و کدهای اخلاق پزشکی موجود فقط به صورت کلی واجمالی به مورادی مثل حقوق بیماران و یا حقوق آزمودنی های انسانی در پژوهش هایپزشکی پرداخته اند، اما از کدهای دقیق در موضوعات حساس مذکور خبری نیست.

وی تصریح کرد: با توجه به برگزاری پانل های تخصصی در کنگره سرطان پستان پژوهشکده سرطان پستان جهاددانشگاهی لزوم تدوین چنین دستورالعمل های برای ما کاملا واضح وروشن شده است و ازهمین رو پژوهشکده سرطان پستان اولین گروه پژوهشی اخلاق زیست پزشکی با تکیه بر جنبه های اخلاقی سرطان به ویژه مراقبت از بیماران سرطانی درمراحل پایانی حیات را تشکیل داده است.

دکترمجید زاده با اشاره به این نکته که ، چنانچه در برگزارکنندگان این سمپوزیوم و درترکیب مدعوین و سخنرانان آنان متبلور شده است، لازمه رسیدن به نتایج قابل قبول دراین حوزه می باشد؛ افزود: حضور حضرت آیت ا... جناب آقای دکتر سیدمصطفی محقق داماد که به حق نماد پیوند حوزه و دانشگاه هستند قطعا نوید بخش حرکتی واقعی برای رسیدنبه هدف در این حیطه است چرا که پرداختن به مسائل اخلاقی در حوزه پزشکی بدون توجه جدی به ابعاد فقهی آن امکان ندارد و درکشور اسلامی ایران عملی نخواهد بود.

وی درادامه افزود: علم اخلاق پزشکی در کشور ما بسیار جوان است و حوزه اخلاق از یک وضعیت سنتی که بیشتر متکی به جنبه های هنجاری و توصیه ای بوده است در حال حرکت به سمت تشکیل یک گفتمان بین رشته ای علمی است بطوریکه امروزه مجموع مقالات مربوط به حوزهاخلاق زیستی( شامل اخلاق پزشکی ) در نمایه Pub med کمتر از 400مقاله است، با تأسیس رشته PHD اخلاق پزشکی امید فراوانی به شکل گیری این گفتمان در قالبی علمی وجود دارد.

جای بسی شکر است که در مجموعه های جهاددانشگاهی پژوهشکده های رویان و ابن سینا از پیش گروه های اخلاق زیستی را تشکیل داده و در حوزه های اختصاصی خود به ویژه طب ناباروری درکشور پیشرو هستند.

سرپرست پژوهشکده سرطان پستان ادامه داد: درحال حاضر 2 مرکز تحقیقات اصلی در این حوزه درکشور وجود دارد: مرکز تحقیقات اخلاق تاریخ پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مرکزتحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی  همچنین سه دانشگاه ع پ شیراز – بهشتی و تهران دانشجوی PHD اخلاق پزشکی را می پذیرند و بیش از 40 دانشجوی اخلاق پزشکی درمقطع PHD مشغول به تحصیل اند.

دکتر مجیدزاده در پایان  با اشاره به این مطلب که، سازمان نظام پزشکی به عنوان ذی نفع اصل این حوزه در دوره جدید فعالیت خود به ریاست جناب آقای دکتر زالی با احیای اداره اخلاق پزشکی و ستاد ترویج اخلاق پزشکی روح تازه ای در این حوزه دمیده است؛ افزود: کمیته کشوری اخلاق در پژوهش های علوم پزشکی وزارت بهداشت هم در مقطع جدید با تصویب و ابلاغ آیین نامه جدید اخلاق در پژوهش توسط وزیر محترمنوید حرکتی تازه در این زمینه را می دهد.

وی تصریح کرد: حوزه اخلاق در سرطان هنوز متولی جدی و اختصاصی ندارد که پژوهشکده سرطان جهاددانشگاهی امیدوار است در این حوزه در رفع نیازهای کشور همت گمارد از جمله در مراقبت های پایانی حیات بیماران سرطانی به همین لحاظ است که این سمپوزیوم از سوی گروه اخلاق پزشکی برگزار شد.

سرپرست پژوهشکده سرطان پستان در پایان از مسئولان بیمارستان آتیه که علاقمند به پیش برد فعالیت های علمی این چنینی هستند به عنوان میزبان سمپوزیوم و  ریاست محترم سازمان نظام پزشکی و همکاران این مجموعه که در به ثمر نششتن این برنامه نقش بسزایی داشتند، تشکر کرد.

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA code
::
دفعات مشاهده: 2019 بار   |   دفعات چاپ: 732 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 19 بار   |   0 نظر
پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی Motamed Cancer Institute
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 52 queries by YEKTAWEB 3855