[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: English Page ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با پژوهشکده::
گروه های پژوهشی::
آموزش::
کلینیک ها و مراکز تخصصی::
خدمات تخصصی::
دانستنی های سرطان::
انتشارات::
با بهبودیافتگان::
خیرین سرطان::
برقراری ارتباط::
اخبار پژوهشکده::
پرداخت الکترونیکی::
::
نوبت دهی اینترنتی کلینیک

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
mrcjd.ac.ir

دسترسی به ایمیل سازمانی mrcjd.ac.ir

..
webmail

 AWT IMAGE

..
اتوماسیون

AWT IMAGE

..
نماد اعتماد الکترونیکی
..
:: عمل جراحی حفظ پستان در سرطان پستان ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۲/۱۵ | 

 

منظور از عمل جراحی حفظ پستان در سرطان پستان چیست؟

 

 

سرطان پستان از سال ها قبل شایع ترین سرطان بانوان بوده و لذا یکی از شناخته شده ترین سرطانهاست و یکی از بیماریهائی است که تحقیقات فراوانی در مورد آن توسط محققین صورت می پذیرد. لذا درمان این بیماری در طی سالها دستخوش تغییرات اساسی شده است. در طی سالها محققین تلاش خود راعلاوه بر افزایش تأثیر درمان بر کاهش عوارض ناشی از درمان معطوف کرده اند . سال هاقبل تنها عمل جراحی که برای درمان سرطان پستان انجام می شد برداشتن کامل پستان و به عبارتی قطع کامل عضو بود .اما از چند دهه قبل این سؤال برای جراحان پیش آمد که آیامی توان بدون برداشتن پستان ، این سرطان  را درمان کرد؟

 اولین اقدام ها برای حفظ پستان در درمان سرطان این عضو با شک و تردید انجام گرفت اما پس از آنکه این عمل برای تعدادی از بیماران انجام شد و پیگیری طولانی مدت آنها مؤثر بودن این درمان را ثابت کرد، این روش کم کم به روشی استاندارد برای درمان این سرطان تبدیل شد .

 

در حال حاضر عمل جراحی حفظ پستان به عنوان روش جراحی پذیرفته شده در درمان سرطان پستان شناخته می شود و اگر تومور سرطانی در پستان پخش نشده باشد و اندازه آن خیلی بزرگ نباشد می توان پستان را حفظ کرد یا به عبارتی فقط تومور و حاشیه ای از نسوج اطراف آن  را برداشت و بقیه پستان را نگه داشت. برای انتخاب این روش شرایطی وجود دارد که عبارتند از:

1- برای جلوگیری از عود تومور درقسمت های  دیگر پستان باید اشعه درمانی انجام شود یعنی استعداد سرطانی شدن رادر نسوج باقی مانده پستان با استفاده از اشعه ایکس از بین ببریم.این کار عوارض زیادی نداشته و به خوبیتوسط بیماران تحمل می شود . اشعه درمانی یا رادیوتراپی پس از حفظ سینه در حدود 30جلسه است که در30 روز متوالی انجام شده و درهر جلسه  در حدود 20 دقیقه اشعه با دوز استاندارد به ناحیه سینه و در صوت لزوم به غدد لنفاوی تابانده می شود . دستگاه های جدید رادیوتراپی که خوشبختانه در کشور ما نیز موجود است دارای امکانات خوبی هستند که عوارض رادیوتراپی را به حداقل می رسانند.

2-پیگیری دقیق :بیمار باید پس از عمل جراحی تا 5 ساله 3 تا 6 ماه توسط پزشک جراح تحت نظر باشد تا اگر سلولی از نسوج پستان تمایل به سرطانی شدن پیدا کرد سریعا شناخته شده و درمان شود.
باید گفت که احتمال عود بیماری در بقیه نقاط بدن مانند کبد ، ریه ، استخوان و مغز، با حفظ پستان افزایش نمی یابد امااحتمال عود در محل عمل یا اطراف آن در 10 تا 15 درصد موارد وجود دارد .این احتمال در صورت برداشتن سینه نیز در حد 5 درصد وجود دارد اما همانگونه که مشاهده می شود درهردو روش این احتمال کم بوده و با پیگیری بیمار قابل جبران است لذا بیمار با درنظر گرفتن پیگیری دقیق می تواند این روش را انتخاب کند.
در مورد نتیجه عمل جراحی از نظر زیبائی  خوشبختانه در اکثر مواقع نتیجه رضایت بخش است و با استفاده از روش های اونکوپلاستی  یا همان تلفیق روش های جراحی پلاستیک با عمل جراحی حفظ پستان می توان ظاهر خوبی به بیمار بخشید حتی در برخی موارد مخصوصا در بیمارانی که پستان حجیم و بزرگ یا افتاده دارند نتیجه عمل از سینه قبلی بیمار نیز بهتر است و موجب بهتر  شدن روحیه بیمار می شود . در برخی بیماران مخصوصا آنهائی که حجم سینه ها کم است ممکن است تصحیح بعدی نیاز باشد که تزریق چربی یکی از روش های تصحیح است.

3- سؤالی که برای بیماران ممکن است مطرح شود این است که آیا نگه داشتن پستان در بیماران مبتلا به  سرطان پستان احتمال عود بیماری را به همراه ندارد و آیا برای ادامه زندگی آنها خطرناک نیست؟ همانگونه که در ابتدای صحبت گفتیم دربیمارانی که با در نظر گرفتن شرایط مناسب این عمل جراحی انتخاب می شود احتمال عود در محل جراحی ( نسج باقی مانده پستان) حدود 10 تا  15درصد است و مطالعات زیادی نشان داده که این عود زندگی بیمار را به خطر نمی اندازد چون بیمار تحت نظر است و در صورت عودسریعا عمل شده و نسج مبتلا برداشته می شود و بسیاری از بیماران حاضرند برای حفظ سینه خود این مقدار از ریسک را بپذیرند و از ماستکتومی ( برداشتن پستان به طورکامل ) معاف شوند. باید توجه داشت که پزشک جراح بایدهنگام برنامه ریزی برای عمل جراحی تمامی این موارد را با بیمار در میان بگذارد تابیمار با چشم باز و با آگاهی کامل از شرایط درمان و پیگیری های لازم نوع درمان خودرا انتخاب کند.برای مثال ممکن است بیماری به دلیل اینکه امکان پیگیری مداوم راندارد یا از نظر روحی توانائی قبول ریسک حتی به میزان پائین را ندارد ، برداشتن پستان به طور کامل را انتخاب کند حتی اگر پزشک معالج ، او را واجد شرایط نگهداشتن پستان بداند.

4- نکته آخر اینکه  نگه داشتن پستان نیاز بیمار برای شیمی درمانی را افزایش نمی دهد . به عبارت دیگر انجام شیمی درمانی پس از عمل جراحی بستگی به نوع و مرحله تومور دارد و نوع عمل جراحی انجام شده (نگه داشتن یا برداشتن پستان) تأثیری در این تصمیم گیری ندارد.

با توجه به نکات ذکر شده در بالامی بینیم که خانم ها نباید از ترس از دست دادن پستان خود از مراجعه به زشک خود داریکنند زیرا در صورت تشخیص سریع و درمان به موقع میتوان عمل جراحی حفظ پستان را انجام داد و تأخیر در درمان این شانس را از بیمار می گیرد.به امید روزی که بانوان عزیز کشورمان با آگاهی کامل به جنگ با سرطان پستان بروند و این بیماری شایع وخطرناک را شکست بدهند.

 

دکتر نسرین السادات علوی

 

متخصص جراحی عمومی

 

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA code
::
دفعات مشاهده: 8225 بار   |   دفعات چاپ: 626 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 18 بار   |   0 نظر
پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی Motamed Cancer Institute
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 52 queries by YEKTAWEB 3877