[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: English Page ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با پژوهشکده::
دپارتمان های پژوهشی::
کمیته تخصصی اخلاق::
آموزش::
کلینیک ها و مراکز تخصصی::
خدمات تخصصی::
دانستنی های سرطان::
انتشارات::
با بهبودیافتگان::
خیرین سرطان::
برقراری ارتباط::
اخبار پژوهشکده::
پرداخت الکترونیکی::
::
نوبت دهی اینترنتی کلینیک

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
webmail

 AWT IMAGE

..
اتوماسیون

AWT IMAGE

..
نماد اعتماد الکترونیکی
..
:: تشخیص زودرس ::
 | تاریخ ارسال: 1392/5/27 | 

نحوه خودآزمایی پستان توسط خود فرد

تشخیص سرطان پستان در مراحل اولیه نه تنها شانس درمان را افزایش می دهد، بلکه از عوارض روحی- روانی، خانوادگی و اجتماعی آن جلوگیری می کند. یکی از راه های تشخیص زودرس سرطان پستان، خودآزمایی پستان یا معاینه پستان توسط خود فرد است.

خودآزمایی پستان چیست؟
خودآزمایی پستان، معاینه پستان توسط خود فرد است. این معاینه برای هر زن و در هر سن قابل اجرا است. خودآزمایی پستان هزینه ای ندارد و در هر ماه، تنها 15 دقیقه وقت جهت انجام آن لازم است. با معاینه ماهیانه پستان، با خصوصیات پستان خود آشنا می شوید و در صورت بروز هر گونه تغییر در مراحل اولیه قادر به تشخیص آن خواهید بود.

AWT IMAGE

70 درصد سرطان های پستان طی معاینه پستان توسط خود فرد، کشف می شوند.


ذکر این نکته ضروری است که معاینه ماهیانه نمی تواند جایگزین معاینه بالینی توسط پزشک یا ماموگرافی شود و در واقع در فاصله مراجعات پزشکی، کمک کننده است. بنابراین، معاینات منظم در فواصل 12-6 ماه توسط پزشک و انجام ماموگرافی طبق نظر پزشک، باید همراه با خودآزمایی پستان انجام شود.

 


چگونه خودآزمایی پستان را انجام دهیم؟

خودآزمایی پستان باید هر ماه در تاریخ معین و به روش مشخصی انجام شود.

زمان انجام خودآزمایی پستان
خانم ها باید از سن 20 سالگی به بعد، خودآزمایی پستان را انجام دهند. بهترین زمان انجام معاینه ماهیانه، 3-2 روز پس از پایان عادت ماهیانه است. به عبارت دیگر حدود روز نهم یا دهم از شروع عادت ماهیانه، زمان مناسبی برای انجام معاینه است. در این زمان پستان ها کمترین حساسیت و سنگینی را دارند، در نتیجه انجام معاینه راحت تر و نتیجه معاینه دقیق تر است.
در صورتی که به هر علت عادت ماهیانه نمی شوید خودآزمایی پستان را در یک روز مشخص در هر ماه، مثلاً روز اول ماه، انجام  دهید.

AWT IMAGE

در خانم های شیرده، بهتر است معاینه پس از شیردادن به نوزاد و تخلیه شیر از پستان انجام شود. در صورتی که رحم شما به طریق جراحی خارج شده باشد، اگر تخمدان ها نیز خارج شده باشند در یک روز مشخص در هر ماه ( مانند زنان یائسه) معاینه را انجام دهید ولی در صورتی که تخمدانها در بدن باقی هستند و شما در سنین قبل از یائسگی هستید جهت انجام معاینه دقیق تر، با پزشکتان مشورت کنید.

 همچنین در صورتی که از درمان های هورمونی استفاده می کنید، در مورد زمان انجام خودآزمایی بهتر است با پزشک مشورت کنید.


در صورت مشاهده هر گونه تغییر یا لمس توده در پستان، فوراً با پزشک خود مشورت کنید


اغلب توده های پستانی خوش خیم هستند، اما تشخیص نهایی آنها به عهده پزشک مجرب است


نحوه انجام خودآزمایی پستان

خودآزمایی پستان شامل دو مرحله است: نگاه کردن و لمس کردن.

* نگاه کردن
در برخی موارد، بیماریهای پستان به ویژه سرطان های پستان باعث بروز تغییراتی در ظاهر پستان می شوند که با نگاه کردن به پستانها قابل تشخیص است. بنابراین لازم است که با ظاهر سینه های خود آشنا باشید تا بتوانید هر گونه تغییرات احتمالی را در آنها تشخیص دهید.

نگاه کردن شامل چند مرحله است:
1- دستها را در دو طرف بدن به حالت آویزان قرار دهید و به پستان نگاه کنید.
2- دستها را از کنار سرتان صاف بالا بکشید.
3- دستها را از آرنج خم کنید و به کمر فشار دهید (دستها را به کمر بزنید و فشار دهید).
4- دستها را صاف به جلو بکشید و کمی به سمت جلو خم شوید.

 

AWT IMAGE

AWT IMAGE

 

در هر یک از وضعیتهای بالا، پستان را به دقت نگاه کنید. هر گونه تغییری شامل فرورفتگی پوست یا نوک پستان، قرمزی یا زخم پستان، پوسته پوسته شدن نوک پستان، انحراف نوک پستانها، برآمدگی در قسمتی از پستان یا برجستگی عروق در قسمتی از پستان مهم است. عدم تقارن پستانها، در صورتی که از قبل بوده باشد (مادرزادی، از دوران بلوغ یا پس از شیردهی) مسئله مهمی نیست ولی هر گونه تغییر اخیر در اندازه پستانها باید بررسی شود.


* لمس کردن
برای معاینه صحیح پستانها در هنگام لمس، بهتر است از قسمت انتهایی بند آخر 3 انگشت میانی دستها ( و نه نوک انگشتان) استفاده کرد. این قسمت را اصطلاحاً نرمه انگشت می گویند که حساسیت لمس آن بیشتر از سایر نقاط است. هیچ وقت پستان را بین انگشتان فشار ندهید زیرا بطور کاذب احساس وجود توده را می کنید. در حالی که واقعاً توده ای وجود ندارد.

چه مناطقی را باید معاینه کرد؟
محدوده ای که بین استخوان ترقوه از بالا، استخوان جناغ سینه و زیر بغل از طرفین و دو انگشت پایین تر از لبه پایین پستان، در محل کش لباس زیر از پایین قرار دارد، باید معاینه شود.
برای لمس پستان بهتر است دراز بکشید برای معاینه پستان راست یک بالش کوچک زیر شانه چپ و دست چپ را زیر سر قرار دهید. شانه شما بایستی به اندازه ای بالا رود که پستان چپ در وسط قفسه سینه قرار گیرد و به هیچ سمتی انحراف نداشته باشد.


برای معاینه پستان راست همیشه از دست چپ و برای معاینه پستان چپ همیشه از دست راست استفاده کنید.

همه پستان را با حرکات چرخشی کوتاه لمس کنید. برای لمس انگشتان را روی قفسه سینه با فشار کم، متوسط و زیاد بچرخانید تا لمس سطحی و عمقی در هر ناحیه انجام شود. برای اینکه همه جا را معاینه کنید بهتر است تمام پستان را به صورت دوایر متحدالمرکز از اطراف به سمت نوک پستان معاینه کنید.
روش های دیگری هم وجود دارد، مثل اینکه پستان را به 4 قسمت تقسیم کنید و هر ربع را به طور جداگانه معاینه کنید.

پس از اینکه تمام پستان را معاینه کردید، دنباله پستان را در ناحیه زیر بغل و سپس گودی زیر بغل را از نظر وجود توده پستانی یا زیربغلی بررسی کنید. سپس پستان مقابل را به همین شیوه لمس کنید.

AWT IMAGE

AWT IMAGE

معاینه پستان را می توانید در حین استحمام نیز انجام دهید. در این حالت پوست پستان لغزنده و اصطحکاک در لمس کمتر است و معاینه پستانها راحت تر انجام می شود. اگر سینه های شما کوچک هستند با این روش ابتدا یک دست را روی سر بگذارید و با دست مقابل پستان آن سمت را لمس کنید.

اگر سینه های شما بزرگ  هستند بهتر است پستان را بایک دست نگه داشته و با دست دیگر آن را معاینه کنید.

در انتهای معاینه نوک پستان را مانند حالت دوشیدن، فشار مختصری بدهید تا در صورت وجود ترشح، آن را پیدا کنید.

پس از معاینه کامل پستان، در صورت وجود هر یک از موارد زیر حتماً به پزشک مراجعه کنید:
1- لمس توده در پستان
2- افزایش اندازه توده ای که از قبل وجود داشته است.
3- علائم پوستی مانند فرو رفتگی پوست یا نوک پستان، انحراف نوک پستان، قرمزی، زخم و ...
4- پوسته پوسته شدن، قرمزی و خارش نوک پستان
5- ترشح غیر طبیعی از نوک پستان


ضرورت معاینه توسط پزشک

 

تمام خانم های 40- 25سال باید هر 1-2 سال توسط پزشک جراح یا پزشک آموزش دیده و مجرب در امر بیماریهای پستان، معاینه شوند. اگر یکی از عوامل خطر ساز برای سرطان پستان (مانند سابقه سرطان پستان در اقوام درجه اول، سن اولین زایمان بالای 30 سال، بلوغ زودرس، یائسگی دیررس، چاقی شدید و ...)در شما وجود دارد، توصیه می شود معاینه توسط پزشک هر 6 ماه یک بار انجام شود.

 

شما و پزشک همگام و همراه با یکدیگر، جهت مقابله با بیماری های پستان پیش می روید. نقش شما این است که خودآزمایی پستان را به طور مرتب انجام دهید و هر گونه تغییری را به پزشک خود اطلاع دهید.


نقش پزشک این است که پس از گرفتن شرح حال و تاریخچه بیماریهای شما، معاینه دقیق و کاملی از پستانها به عمل آورد. در قسمت شرح حال سؤالاتی از قبیل سن، سابقه ابتلا به بیماریهای پستان، سابقه ابتلا به انواع سرطانها، وضعیت عادت ماهانه و تاریخچه حاملگی ها، سابقه مصرف داروهای هورمونی و غیر هورمونی از شما پرسیده می‌شود که برای تشخیص و انجام معاینه دقیق اهمیت فراوان دارد.

معمولاً پزشک معالج با توجه به شرح حال و معاینه، رهنمودهای لازم را ارائه می دهد. پزشک می داند که تغییرات پستان چگونه  و طی چه مدتی اتفاق می افتد، بنابراین شما باید به توصیه های وی توجه و آنها را کاملاً رعایت کنید.
هرگاه در خودآزمایی پستان با موارد مشکوک یا مواردی که در معاینات قبلی شماوجودنداشت مواجه شدید، بدون هیچگونه تأخیری با پزشک معالجتان مشورت کنید.

مشورت با پزشک در چنین مواردی، اضطراب شما را کاهش می دهد و درمانهای مناسب و سریع را برای شما به ارمغان می آورد.

 

پزشک چگونه معاینه را انجام می دهد؟

معاینه توسط پزشک مشابه خودازمایی پستان است. معاینه در وضعیتهای خوابیده و نشسته انجام می شود. پزشک جراح پستان، غدد لنفاوی زیر بغل و اطراف گردن را جهت اطمینان از وضعیت آنها معاینه می کند و معاینه نوک پستان را جهت بررسی وجود یا عدم ترشحات نوک پستان انجام می دهد.

در نهایت ممکن است پزشک با توجه به شرح حال و نتایج معاینه، آزمونهای تشخیصی مثل ماموگرافی، سونوگرافی، نمونه برداری با سوزن و حتی نمونه برداری به روش جراحی از بافت پستان درخواست کند.

ماموگرافی

استفاده از ماموگرافی در تشخیص زودرس سرطان پستان

ماموگرافی یک نوع عکسبرداری با اشعه X است که برای تشخیص بیماری های پستان استفاده می شود. این روش از حدود 30 سال پیش ابداع شده و باعث سهولت در تشخیص و نیز بهبود نتایج درمان بیماران به علت تشخیص زودرس بیماری شده است.
 آنچه باید به آن اشاره شود این است که خطرات ناشی از برخورد اشعه X با پستان در این روش بسیار ناچیز است و می توان آن را نادیده گرفت. در حقیقت میزان سود ناشی از تشخیص زودرس توسط این روش بسیار بیشتر از خطرات احتمالی آن است زیرا از یک طرف مقداری از اشعه X که به بافت ها نفوذ می کند بسیار کم است و از طرف دیگر میزان اشعه لازم برای ایجاد سرطان بسیار بیش‌تر از اشعه ای است که توسط ماموگرافی به پستان تابانده می شود.
 حتی اگر یک خانم از 40 سالگی تا 90 سالگی هر سال ماموگرافی انجام دهد، میزان اشعه دریافتی  کمتر از میزان لازم برای ایجاد سرطان پستان بسیار ناچیز است.

با استفاده از این روش به عنوان یک روش تشخیص زودرس می توان سرطان پستان را قبل از اینکه به صورت توده قابل لمس درآمده باشد، کشف کرد. استفاده از ماموگرافی جهت تشخیص زودرس، آمار مرگ و میر سرطان پستان را به خصوص در سنین بالای 50 سال، 30 درصد کاهش داده است.

ماموگرافی در چه کسانی انجام می‌شود؟
به طور عمده ماموگرافی در دو گروه از افراد انجام می شود: بیمارانی که دارای هر یک از علایم بیماری های پستان هستند (بیماران علامت دار) و زنان سالم.

در بیماران علامت دار، ماموگرافی در موارد زیر انجام می شود:
بررسی یک توده منفرد و مشکوک به سرطان
بررسی یک توده با حدود نامشخص که نتوانیم آنرا به صورت یک توده در نظر بگیریم بخصوص اگر با کیست ها و توده های مبهم دیگر همراه باشد.
بررسی ترشحات خونی از نوک پستان
بررسی تغییرات نوک پستان شامل فرورفتگی یا زخم نوک پستان
همچنین در بیمارانی که قبلاً سرطان پستان داشته است
برای بررسی پستان مقابل و در بیمارانی که  جراحی با حفظ پستان انجام داده است برای بررسی هر دو پستان ماموگرافی ضروری است.
بررسی پستان های بزرگ و پر چربی در بیماری که بزرگی پستان مانع از معاینه دقیق پستان می شود. در صورت صلاحدید رادیولوژیست از دیگر موارد برای انجام ماموگرافی است.

در زنان سالم، ماموگرافی به عنوان یک روش تشخیص زودرس استفاده می شود. به این ترتیب که یک ماموگرافی پایه در سنین 39-35 سالگی انجام شده و سپس از سنین 40 سالگی به بعد، سالانه یک ماموگرافی انجام می شود تا در صورت وجود توده سرطانی در پستان در مراحل اولیه بتوان آن را کشف کرد.


انجام ماموگرافی در افراد سالم نیز لازم است و توصیه به انجام ماموگرافی در یک خانم، به معنی ابتلا به سرطان نیست


نکته بسیار مهم:
انجام ماموگرافی در زنان کمتر از 30 سال به هیچ وجه ارزش تشخیصی ندارد و انجام آن به صلاح بیمار نیست. مگر در موارد نادر که جراح وجود ضایعه مشکوکی را در پستان تشخیص داده باشد.


کلیشه استاندارد ماموگرافی و کلیشه های اضافی 

کلیشه یا عکس ماموگرافی یک عکس سیاه و سفید از پستان بدست می دهد. ولی آنچه مهم است اینکه همانند «انگشت نگاری» نمی توان دو نفر را پیدا کرد که ماموگرام های دقیقاً شبیه به هم داشته باشند و لذا تفاوت عکس های گرفته شده در افراد مختلف قبل از تفسیر توسط رادیولوژیست و جراح، نباید باعث نگرانی در بیماران شود.

حتی وجود توده در عکس ماموگرام به معنی وجود سرطان نیست، زیرا مشخصات این توده ها می توانند بسیار متفاوت باشند. به عبارت دیگر گاهی از نظر فردی که اطلاعات پزشکی کافی و مهارت کافی برای تفسیر کلیشه ندارد وجود یک توده کاملاً خوش خیم مثل کیست پستان به غلط به سرطان تعبیر می شود. گاه این احتمال وجود دارد که مناطقی که طبیعی هستند و تصویر آنها در عکس روی هم افتاده است، شبیه یک منطقه مشکوک به بیماری باشند.
در این موارد پزشک رادیولوژیست این موضوع را مشخص نموده و درخواست یک کلیشه اضافی یا بزرگنمایی از منطقه مذکور می نماید. همچنین گاه در مواردی که رسوب کلسیم در ماموگرافی دیده می شود برای بهتر تشخیص دادن نوع آن باید کلیشه بزرگنمایی انجام شود.
 

گرفتن کلیشه اضافی جهت بررسی بیشتر برخی مناطق پستان ممکن است نیاز باشد و دلیلی بر وجود توده مشکوک یا سرطانی نیست. بنابراین در چنین مواقعی دچار ترس نشوید


هرگز کلیشه ماموگرافی را خودتان تفسیر نکنید و یا از افرادی غیر از پزشک رادیولوژیست و جراح باتجربه نخواهید که آن را برایتان تفسیر کنند.این کار گاهی باعث ایجاد نگرانی های بی مورد و گاه اطمینان بخشیهای غیر واقعی می شود.
از آنجا که تصویر ماموگرافی در هر فرد، منحصر به فرد است لذا در مواردی که رادیولوژیست نیاز به بررسی بیشتر در یک منطقه از پستان را احساس کند، آنچه بیش از هر چیز دیگر به او کمک خواهد کرد مقایسه این کلیشه با کلیشه های قبلی انجام شده بیمار است و لذا لازم است در هر بار مراجعه، جهت گزارش بهتر و دقیقتر، عکس ماموگرافی قبلی نیز در اختیار رادیولوژیست قرار گیرد.
آنچه باید به آن توجه ویژه داشت اینکه ماموگرافی نمی تواند سرطانی بودن یا نبودن توده را در پستان ثابت کند. این روش تنها یک تخمین از وضعیت واقعی بدست می دهد. بنابراین هرگاه در ماموگرافی یک توده مشکوک به بدخیمی گزارش شود لازم است یکی از انواع نمونه برداری (با جراحی یا با سوزن و ...) برای بیمار انجام شود تا بررسی سلولها با میکروسکوپ و توسط متخصص آسیب شناسی انجام شود.

توصیه های کلی به مراجعین بخش تصویربرداری:

* اگر پستان های شما حساس و دردناک است سعی کنید ماموگرافی را در روزی انجام دهید که کمترین درد و حساسیت را دارید.

* از مواد خوشبو کننده، پودر یا کرم زیربغل در روز ماموگرافی استفاده نکنید زیرا ممکن است کیفیت کلیشه ها را در صورتیکه روی پوست پستان قرار گیرد پایین بیاورد.

* همیشه مکان و زمان ماموگرافی ها، بیوپسی ها و ... را یادداشت کنید.

* بهتر است ماموگرافی را در مرکزی انجام دهید که در روز تعداد زیادی از بیماران در آن ماموگرافی می شوند زیرا مهارت پرسنل و پزشک در این مراکز بالاتر است.

* ماموگرافی های قبلی را دور نیندازید حتی اگر طبیعی و بدون هیچ ضایعه ای بوده باشند زیرا مقایسه آنها با ماموگرافی های آینده به تشخیص ضایعات پستان کمک می کند.


ماموگرافی دقیق ترین راه کشف سرطان پستان در مراحل اولیه است

 
ماموگرافی برای تشخیص زوردس چگونه و در چه سنی انجام می شود؟
* در صورتی که خانمی هیچ مشکلی در پستان نداشته باشد، بهتر است اولین ماموگرافی را در سن 39-35 سالگی انجام بدهد.
* در سنین بالای 40 سالگی، ماموگرافی جهت غربالگری سالانه توصیه می شود.
* در سنین بالا، ماموگرافی محدودیت سنی ندارد یعنی تا وقتی یک خانم در سلامت جسمی به سر می برد میتوان ماموگرافی غربالگری را برای وی انجام داد.اولین ماموگرافی به عنوان ماموگرافی پایه محسوب می شود که در معاینات و ماموگرافی های بعدی، به آن رجوع خواهد شد. بدین ترتیب مقیاسی برای ارزیابی تغییرات بعدی فراهم می آید. بنابراین بهتر است عکسهای ماموگرافی خود را هنگام مراجعه به پزشک همراه داشته باشید.

آیا ماموگرافی خطری دارد؟
آنچه که حائز اهمیت است، این است که ماموگرافی به فواصلی که برای برنامه های غربالگری و تشخیص زودرس استفاده می شود، هیچ خطری از نظر تابش اشعه برای فرد ایجاد نمی کند و سود آن بسیار بیشتر از ضرر آن است. هم چنین فشاری که هنگام گرفتن عکس به پستان وارد می شود، هیچ خطری از نظر ابتلا پستان به بیماری ندارد.

 

آیا ماموگرافی دردناک است؟
برای انجام صحیح ماموگرافی و بدست آوردن یک عکس دقیق، لازم است مقداری فشار به نسج پستان وارد شود. این فشار ممکن است برای برخی از خانم ها دردناک باشد. برای کاهش این ناراحتی، بهترین زمان برای انجام ماموگرافی 8-4 روز پس از شروع عادت ماهانه است. در این زمان پستان ها کمترین احتقان و سنگینی را دارا هستند، در نتیجه هم معاینه بالینی پستان و هم ماموگرافی راحت تر انجام می شود.

ممکن است ماموگرافی آخرین اقدام تشخیصی شما نباشد و بر  اساس نتایج معاینات و ماموگرافی، طبق نظر پزشک معالج نیاز به اقدامات دیگری مثل سونوگرافی یا  نمونه برداری وجود داشته باشد

 
ماموگرافی چگونه انجام می شود؟
در این روش یک عکس سیاه و سفید از پستان تهیه می شود که لازم است توسط رادیولوژیست و پزشک جراح گزارش و تفسیر شود. بنابراین تفسیر عکس ماموگرافی باید با توجه به شرایط معاینه و سایر آزمایشات بیمار انجام شود. برای انجام ماموگرافی بیمار در وضعیت ایستاده قرار گرفته و پستان در وضعیت افقی و عمودی در بین صفحات مخصوص فشرده شده و عکسبرداری صورت می گیرد. این کار نه تنها باعث کاهش میزان اشعه دریافتی توسط بافت پستان می شود بلکه یک تصویر واضح تر و قابل تفسیر را ایجاد می کند. البته این فشار فقط برای چند ثانیه وارد می شود.

 

داکتوگرافی

استفاده از روش داکتوگرافی در تشخیص سرطان پستان

داکتوگرافی، عکس برداری رنگی از مجاری شیری پستان است این روش در مواردی مورد استفاده قرار می گیرد که بیمار ترشحات خونی از نوک پستان داشته باشد.
روش کار به این صورت است که لوله نازک پلاستیکی در مجرای دارای ترشح خونی قرار می گیرد و مقدار بسیار کمی از ماده حاجب از طریق لوله، تزریق می شود. سپس به وسیله دستگاه ماموگرافی، عکس برداری از پستان مشابه یک ماموگرافی معمولی انجام می شود.
این نوع عکس مسیر مجرای شیری و وجود توده داخل آن را نشان می دهد. در این روش نیز، بیمار درد مختصری احساس می کند.

سونوگرافی

در این روش، از امواج صوتی برای ایجاد تصویر از نقاط مختلف بدن استفاده می شود. بازتاب و انعکاس امواج صوتی، توسط کامپیوتر به صورت تصاویر قابل مشاهده در می آید. در این روش از اشعه X استفاده نمی شود.

سونوگرافی معمولاً در مواردی انجام می شود که پزشک، به دلیلی بررسی های بیشتری را صلاح بداند. این موارد شامل مواقعی است که بافت پستان در خانمی سفت  و متراکم باشد و یا اینکه سن بیمار کمتر از 30 سال باشد. آنچه از اهمیت خاص برخوردار است این است که نیاز به ماموگرافی یا سونوگرافی یا هر دوی آنها در صلاحیت پزشک جراح می باشد و هرگز نباید با تکیه بر اطلاعات خود اصرار به انجام یکی از آن دو داشت.


سونوگرافی به هیچ عنوان جایگزین ماموگرافی نیست، بلکه به عنوان وسیله کمکی از آن استفاده می شود.


در حال حاضر، بهترین روش تشخیص کیست های پستانی که در معاینه شبیه توده های توپر و سفت هستند، سونوگرافی است.
در این روش بیمار در وضعیت خوابیده قرار می گیرد و رادیولوژیست وسیله خاصی به نام پروب را روی محل پستان حرکت می دهد و تصویر بازسازی شده روی صفحه نمایش قابل مشاهده است. البته این تصویر فقط توسط رادیولوژیست قابل تفسیر و بررسی است. در این روش،معمولاً فرد دردی حس نمی کند.

 

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 66207 بار   |   دفعات چاپ: 3096 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 40 بار   |   0 نظر
پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی Motamed Cancer Institute
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 50 queries by YEKTAWEB 4463