[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: English Page ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با پژوهشکده::
گروه های پژوهشی::
آموزش::
کلینیک ها و مراکز تخصصی::
خدمات تخصصی::
دانستنی های سرطان::
انتشارات::
با بهبودیافتگان::
خیرین سرطان::
برقراری ارتباط::
اخبار پژوهشکده::
پرداخت الکترونیکی::
::
نوبت دهی اینترنتی کلینیک

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
mrcjd.ac.ir

دسترسی به ایمیل سازمانی mrcjd.ac.ir

..
webmail

 AWT IMAGE

..
اتوماسیون

AWT IMAGE

..
نماد اعتماد الکترونیکی
..
:: بیو بانک ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۲/۶/۲۵ | 

بیو بانک

ارائه مراقبت های بهداشتی مناسب به انجام تحقیقات همه جانبه و مدون بستگی دارد. امروزه در زمینه های مختلف علم پزشکی و به ویژه پزشکی مولکولی تحقیقات وسیعی در حال انجام است. برای انجام تحقیقات در زمینه پزشکی مولکولی بایستی نمونه های بیولوژیک از جمله RNA ، DNA و پروتئین در دسترس باشد. تأسیس بانک های بیولوژیک یکی از تمهیداتی است که دسترسی به نمونه های بیولوژیک را تسهیل می سازد.


بر طبق تعریف انجمن ژنتیک انسانی آمریکا در سال 1988، بانک DNA به تسهیلاتی اطلاق می شود که امکان ذخیره سازی DNA را برای انجام بررسی های بعدی فراهم می آورد. با ایجاد چنین امکانی می توان تعداد زیادی از نمونه ها را در یکجا گردآوری نمود، نمونه را با دیگران به اشتراک گذاشت، آزمایش های متعدد بر روی ان انجام داد و یک آزمایش را چندین بار تکرار نمود. بدین ترتیب مرحله جمع آوری نمونه ها که یکی از دشوارترین مراحل انجام طرح های تحقیقاتی است کنار گذاشته شده و پروژه های تحقیقاتی با سهولت بیشتری به انجام می رسند. با وجود منافع بسیار، لحاظ نکردن اصول علمی و اخلاقی در بانک های بیولوژیک تهدیدی جدی محسوب می شود.
گروه پژوهشی ژنتیک سرطان پستان جهاد دانشگاهی با همکاری شبکه پزشکی مولکولی کشور اقدام به راه اندازی بانک DNA بیماران مبتلا به سرطان پستان ارثی نموده است تا زمینه انجام تحقیقات در زمینه سرطان پستان ارثی در کشور عزیزمان ایران فراهم شود. علاوه بر بانک DNA، بانک بافت سرطان پستان نیز در این گروه راه اندازی شده است که با همکاری جراحان در این مرکز و چند بیمارستان دیگر در تهران اقدام به جمع آوری بافت توموری و سالم از بیماران مبتلا به سرطان پستان نموده است.روش اجرا
 

اعلام معیارهای انتخاب نمونه های خون جهت بانک DNA:
طی مطالعات زیاد بعمل آمده معیارهای ذیل جهت انتخاب بیماران مشخص گردیده و به جراحان و انکولوژیست های مرکز اعلام شد تا با استفاده از آن بتوانند بیماران و خانواده آنها را جهت انجام مشاوره ژنتیک و سپس اخذ نمونه بیولوژیک معرفی نمایند.
1. ابتلای حداقل 1 نفر از اعضای خانواده به سرطان پستان با سن کمتر از 40 سال
2. و یا ابتلای یک نفر از اعضای خانواده در هر سنی به سرطان پستان دو طرفه
3. و یا ابتلای حداقل 2 نفر از اعضای خانواده با درجه فامیلی 1 یا 2 به سرطان پستان و یا سرطان تخمدان
کلیه نمونه هایی که با روش فوق انتخاب می شوند به کلینیک مشاوره ژنتیک جهت انجام مشاوره رایگان معرفی می گردند. مشاوره ژنتیک توسط 2 پزشک انجام می شود.


ابتدا طی مصاحبه با مشاوره شونده توضیحات مقدماتی در مورد سرطان پستان فامیلی، میزان خطر آن و سایر جنبه ها به فرد ارائه می شود و پس از ترسیم شجره نامه، بیمار تقاضا می شود افراد درجه 1 یا 2 فامیل خود را جهت اخذ نمونه معرفی نمایند. سپس فرد مورد نظر جهت تکمیل فرم های مربوطه به پزشک دوم ارجاع و فرم های پرونده بیمار تکمیل می گردد.اخذ نمونه خون از بیماران
 

بیماران معرفی شده از سوی کلینیک مشاوره ژنتیک و اعضای خانواده آنها به بخش خون گیری ارجاع و خونگیری توسط پرستار مسئول انجام می شود. از هر فرد دو نمونه 5 میلی لیتری خون اخذ می شود. نمونه های خون پس از نصب برچسب مشخصات بیمار در یخچال قرار داده شده و سپس جهت استخراج DNA به آزمایشگاه ارجاع می شوند.

اخذ نمونه بافت از بیماران
 

از هر بیمار مبتلا به سرطان پستان مراجعه کننده به مراکز طرف همکاری با ازمایشگاه ژنتیک سرطان پستان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران هنگام جراحی یک نمونه بافت تومور و یک نمونه بافت سالم جهت بانک بافت اخذ می شود. نمونه ها بلافاصله در تانک نتیروژن قرار می گیرد و پس از انتقال به آزمایشگاه و پس از کدگذاری در فریزر 70- نگهداری می شود. همچنین با هماهنگی با آزمایشگاه پاتولوژی یک نمونه بلوک پارافینه از هر بیمار نیز نگهداری می شود.

ثبت اطلاعات در رایانه
 

ابتدا شجره نامه هر یک از خانواده ها با استفاده از نرم افزار Progeny ver 4.5 که یکی از کارآمدترن نرم افزارهای مشاوره ژنتیک در دنیا می باشد ترسیم می شود. هر کدام از بیماران یک کد اختصاصی دریافت کرده و اطلاعات مربوط به وی به صورت جداگانه و کد بندی شده وارد نرم افزار می گردد. به منظور محرمانه نگه داشتن اطلاعات بانک کدهای مورد استفاده تنها در اختیار مجری پروژه قرار دارد.


انتخاب و راه اندازی روش مناسب استخراج DNA و RNA از نمونه های خون و بافت بیماران
در این قسمت ضمن مطالعه مقالات موجود و مشاوره با صاحبنظران و ا نجام آزمایشگاهی چندین روش بهترین روش برای استخراج DNA و RNA از نمونه های بافت تازه، خون و بافت پارافینه انتخاب شده است و استخراج طبق پروتکل ها انجام می شود. یکی از نمونه های خون برای استخراج DNA استفاده می شود و نمونه دیگری برای تحقیقات آینده نگهداری می شود. لازم به ذکر است که پلاسمای خون ها نیز جدا شده و برای تحقیقات دیگر نگهداری می شود.

نکات اخلاقی
 

در بانک نمونه های بیولوژیک برخلاف سایر پروژه های تحقیقاتی نوع آزمایش انجام شده بر روی نمونه ها و نتایج احتمالی حاصل از آن مشخص نیست، از این رو جنبه های اخلاقی مهم ترین مسأله در بانک نمونه های بیولوژیک می باشد. رضایت نامه بانک نمونه های بیولوژیک سرطان پستان جهاد دانشگاهی بر اساس دستورالعمل انجمن ژنتیک انسانی آمریکا در رابطه با بانک کردن ا طلاعات و نمونه های بافتی تدوین شده است که به صورت کتبی و پس از ارائه توضیحات لازم و رفع هر گونه شبهه احتمالی به صورت کتبی توسط فرد نمونه دهنده از روی اختیار و با آگاهی امضا می شود. در این رضایت نامه موارد زیر مشخص شده است:

نوع سرویس فراهم شده توسط بانک: در رضایت نامه تصریح شده که بانک هیچ گونه تعهدی در مورد انجام آزمایش های تشخیصی بر روی نمونه ها ندارد و نمونه ها صرفاً جهت انجام مقاصد تحقیقاتی نگهداری می شوند. 
با این حال بانک خود را موظف می داند در صورتی که نتایج حاصل از تحقیقات در روند تشخیص، سیر بیماری یا درمان افراد شرکت کننده موثر باشد آنها را از نتایج حاصله آگاه سازد.

چگونگی انجام تحقیقات بر روی نمونه ها : در رضایت نامه تصریح شده است که در طول مدت نگهداری، نمونه ها و اطلاعات مربوط به آن برای انجام تحقیقات احتمالی به صورت بی نام در اختیار سایر مراکز پژوهشی قرار خواهد گرفت همکاری بانک با سایر مراکز پژوهشی بر اساس پروتکلی مشخص صورت خواهد گرفت تا کلیه حقوق افراد نمونه دهنده تضمین گردد.


نحوه برقراری تماس با فرد نمونه دهنده: در جریان اخذ رضایت نامه آدرس، شماره تلفن تماس و E-mail فرد گرفته شده و از وی خواسته می شود تا هر گونه تغییر در موارد فوق را در اسرع وقت به بانک اطلاع دهد.


به منظور محرمانه نگه داشتن اطلاعات در بانک، نمونه ها و اطلاعات مربوط به آن توسط فرد ثالثی کدگذاری شده است و این کدها بجز در موارد لازم باز نمی شود. همچنین نمونه ها تنها به صورت بی نام در اختیار سایر مراکز تحقیقاتی قرار خواهد گرفت. برای برقراری امنیت بانک و به منظور اجتناب از دسترسی افراد غیرمجاز به نمونه ها و اطلاعات مربوط به آن، سطوح دسترسی مختلفی برای هر یک از همکاران بانک تعریف شده است و تنها مدیر بانک امکان دسترسی کامل به نمونه ها و اطلاعات را دارد. 

همکاری بانک با سایر مراکز تحقیقاتی
 

به منظور تسهیل و گسترش روند تحقیقات مولکولی در سرطان پستان، نمونه های بیولوژیک نگهداری شده در بانک و اطلاعات مربوط به آن به صورت بی نام و رایگان و در قالب یک تفاهم نامه همکاری پژوهشی در اختیار سایر مراکز تحقیقاتی قرار می گیرد؛ به شرط آنکه مراکز تحقیقاتی در قالب یک طرح تحقیقاتی مصوب درخواست همکاری خود را به بانک ارائه داده باشند. در تفاهم-نامه ای که برای در اختیار گذاشتن نمونه ها به سایر مراکز تحقیقاتی تهیه گردیده موارد زیر تصریح شده است:


نمونه ها و اطلاعات مربوط به آن بایستی تنها در طرح تحقیقاتی قید شده در فرم درخواست مورد استفاده قرار گیرند.
نمونه ها و اطلاعات مربوط به آن بایستی تنها توسط مرکزی که فرم درخواست را تکمیل کرده استفاده شود.
هر گونه تغییر در طرح تحقیقاتی قید شده در فرم درخواست باید در اسرع وقت به اطلاع بانک رسانده شود.
هر گونه استفاده تجاری یا استفاده دیگر از نمونه ها اکیداً ممنوع است.
هر گونه نتیجۀ حاصل از اجرای طرح تحقیقاتی که بر روند تشخیص، پیش آگهی یا درمان فرد نمونه دهنده تأثیر می‌گذارد باید در اسرع وقت به اطلاع بانک رسانده شود.

در انتشار نتایج حاصل از طرح تحقیقاتی باید حقوق معنوی بانک به طور کامل رعایت گردد.

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA code
::
دفعات مشاهده: 4113 بار   |   دفعات چاپ: 957 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 40 بار   |   0 نظر
پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی Motamed Cancer Institute
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 53 queries by YEKTAWEB 3855