[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: English Page ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با پژوهشکده::
دپارتمان های پژوهشی::
کمیته تخصصی اخلاق::
آموزش::
کلینیک ها و مراکز تخصصی::
خدمات تخصصی::
دانستنی های سرطان::
انتشارات::
با بهبودیافتگان::
خیرین سرطان::
برقراری ارتباط::
اخبار پژوهشکده::
پرداخت الکترونیکی::
::
نوبت دهی اینترنتی کلینیک

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
webmail

 AWT IMAGE

..
اتوماسیون

AWT IMAGE

..
نماد اعتماد الکترونیکی
..
:: عوامل خطر سرطان پستان ::
 | تاریخ ارسال: 1399/11/6 | 

عوامل خطر سرطان پستان

برخی از عوامل تا حد زیادی خطر ابتلا به سرطان پستان را تحت تأثیر قرار می دهند این عوامل خطر قابل تغییر نیستند. به‏عنوان مثال، مهم‏ترین عوامل خطر ابتلا به سرطان پستان زن بودن و افزایش سن است و عوامل دیگری هستند که تنها به میزان کمی خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‏دهند که ممکن است قادر به کنترل آنها باشید. به‏عنوان مثال، داشتن یک سبک زندگی سالم ممکن است که به شما در کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان کمک کند. فهمیدن این موضوع که چه عوامل خطری ممکن است شما را تحت تأثیر قرار دهد، می‏تواند در رفع هرگونه نگرانی و ایجاد یک طرح غربالگری سرطان پستان که مناسب شماست، به شما کمک کند.
جدول عوامل خطر سرطان پستان
سرطان سینه | نشانه ها و راه های پیشگیری از سرطان سینه
 • زن بودن؛ عامل اصلی خطر ابتلا به سرطان پستان است. اگرچه مردان نیز می‏توانند به سرطان پستان مبتلا شوند، اما در زنان حدود ۱۰۰ برابر بیشتر شیوع دارد.
 • سن؛ یک عامل خطر برای سرطان پستان در زنان و مردان است. هرچه سن فرد بیشتر شود احتمال ابتلا به سرطان پستان بیشتر است.
سن شروع قاعدگی و یائسگی
قاعدگی زودرس و یائسگی دیررس، خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‏دهند. شروع دوره‏های قاعدگی در سنین پایین با افزایش اندکی در خطر سرطان پستان مرتبط است.
به‏عنوان مثال، زنانی که پریودشان قبل از ۱۱ سالگی آغاز شود، در حدود ۱۵-۲۰ درصد بیشتر از کسانی که پریود آنها از ۱۵ سالگی یا بیشتر شروع شود، در معرض خطر هستند. یائسگی در سنین بالاتر خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‏دهد. مطالعات نشان می‏دهند که خطر ابتلا به سرطان پستان در زنانی که بعد از ۵۵ سالگی یائسه شده‏اند در حدود ۴۰% بیشتر از زنان است که در سن ۴۵ سالگی یا کمتر یائسه می‏شوند.
افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان که به سن بالاتر در یائسگی مربوط می‏شود، حداقل تا حدی به‏دلیل هورمون استروژنی است که زنان در معرض آن قرار می‏گیرند. هرچه دیرتر زن یائسه شود، بافت پستان بیشتر در معرض استروژن‏های آزاد شده در دوران قاعدگی در  طول زندگی قرار می‏گیرد و احتمال خطر ابتلا به سرطان بیشتر می‏شود.
سن اولین بارداری
در ابتدا لازم است اشاره شود که مقصود از بارداری در اینجا، دوره کامل و ۹ ماهه بارداری است، اعم از اینکه منجر به تولد نوزاد زنده شده یا نشده باشد. سن بالاتر از ۳۵ سال در اولین بارداری خطر ابتلا به سرطان پستان را ۴۰% نسبت به زنانی که اولین بارداری آنها در۲۰ سالگی بوده است افزایش می‏دهد. در مقابل وقتی سن اولین بارداری پایین‏تر باشد خطر سرطان پستان کمتر است.
چرا سن مهم است؟ یک دلیل ممکن برای تأثیرات مختلف سن در اولین زایمان مربوط به سلول‏های پستان است. در دوران بارداری، سلول‏های پوشاننده مجاری و غدد شیری پستان به سرعت رشد می کنند و تکامل می‏یابند. زنانی که اولین فرزند خود را در سنین بالاتر از ۳۵ سال به‏دنیا می‏آورند، این تکامل دیرتر اتفاق می‏افتد و سلول‏های تکامل نیافته بیشتر احتمال سرطانی شدن دارند.
تعداد زایمان‏ها نیز احتمال خطر را کمتر می‏کند به‏طور کلی، هرچه یک زن زایمان بیشتری داشته باشد، احتمال ابتلا به سرطان پستان در او کمتر است. بعد از فرزند اول، هر زایمان خطر را کاهش می‏دهد. برخی از یافته‏ها نشان می‏دهد که زایمان فقط خطر سرطان پستان گیرنده مثبت استروژن را کاهش می‏دهد و هیچ تاثیری بر خطر سرطان با گیرنده استروژن منفی ندارد. همچنین زنانی که فاصله زایمان آنها با یکدیگر متعادل است، ممکن است سود بیشتری نسبت به زنانی داشته باشند که فاصله زایمان آنها از یکدیگر بسیار زیاد است. دلایل دقیق این امر مشخص نیست، اما ممکن است مربوط به تغییر سلول‏های پستانی باشد که در دوران بارداری اتفاق می‏افتد.
الکل و سیگار
 نوشیدن الکل خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‏دهد به‏عنوان مثال، زنانی که روزانه ۲-۳ نوشیدنی الکلی می‏نوشند در مقایسه با زنانی که الکل نمی‏نوشند، ۲۰% بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان قرار دارند مصرف الکل باعث افزایش سطح سرمی استرادیول می‏شود.
مطالعات زیادی در مورد رابطه بین مصرف سیگار و افزایش خطر سرطان پستان انجام شده است در بعضی از این مطالعات مصرف سیگار در دوران نوجوانی و بلوغ که بافت پستان به مواد سرطان‏زا حساسیت بیشتری دارد، با افزایش خطر سرطان پستان توأم بوده است. گرچه در مطالعات دیگر رابطه صد درصد اثبات شده‏ای بین مصرف سیگار و سرطان پستان ثابت نشده است ولی افزایش خطر این نوع سرطان در افرادی که در معرض دود سیگار قرار گرفته‏اند ثابت شده و علت آن این است که دود ناشی از سوختن سیگار دارای عوامل سرطان‏زای بیشتری است.
ژنتیک
در حدود ۱۰-۵ درصد از سرطان‏های پستان زمینه ژنتیک دارند. برخی از زنان مبتلا به سرطان پستان دارای یک ژن جهش یافته به نام BRCA۱ و BRCA۲ هستند که باعث افزایش خطر ابتلای آنان به سرطان‏های پستان و تخمدان و یا سرطان پستان به تنهایی می‏شود. در مواردی که سرطان پستان قبل از ۴۰ سالگی در افراد خانواده ایجاد شود یا وجود سابقه بیماری در مردان نزدیک خانواده یا وجود سابقه سرطان تخمدان در خود فرد یا خانواده وی نیز مشاوره ژنتیک توصیه می‏شود.
سابقه فامیلی ابتلا به سرطان پستان
از بین فاکتورهای شناخته شده مؤثر بر افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان سابقه فامیلی از مهم‏ترین عوامل محسوب می‏شود. در حدود ۱۰-۵% سرطان‏های پستان در زمینه سابقه فامیلی ایجاد می‏شوند و تخمین زده می‏شود که ۱۳ تا ۱۶ درصد از زنان مبتلا به سرطان پستان حداقل یکی از بستگان درجه اولشان (مادر، خواهر یا دختر) دچار سرطان پستان بوده است. خانمی که دارای یک خویشاوند درجه یک زن مبتلا به سرطان پستان است، تقریباً دو برابر بیشتر در معرض خطر نسبت به زنی بدون این سابقه خانوادگی می‏باشد. اگر او بیش از یک نفر از بستگان درجه یک زن با سابقه سرطان پستان داشته باشد، خطر ابتلا او حدود ۲-۴ برابر بیشتر می‏شود.
هر چه سن ابتلا در اقوام درجه یک فرد کمتر باشد احتمال خطر کمی بیشتر است. به عنوان مثال، خانمی که مادرش قبل از ۴۰ سالگی به سرطان پستان مبتلا شده باشد، تقریباً دو برابر احتمال خطر نسبت به فرد بدون سابقه است. برای زنی که مادرش در سنین بالاتر تشخیص داده شده است، افزایش خطر چندان زیاد نیست.
وقتی وجود استعداد فامیلی در اعضا یک فامیل مورد شک است باید مشاوره پزشکی و بررسی‏های لازم انجام گیرد تا اطلاعات کامل‏تری جهت اثبات این استعداد به‏دست آید.
چنانچه وجود این استعداد ژنتیکی در خانمی ثابت شود و آن خانم تحت پوشش برنامه‏های تشخیص زودرس قرار بگیرد، در صورت ابتلا به سرطان، بیماری وی در مراحل اولیه کشف خواهد شد و میزان طول عمر و کیفیت زندگی او افزایش خواهد یافت.
مصرف هورمون‏ها
استروژن‏ها هورمون‏های طبیعی هستند که در رشد جنسی و سایر عملکردهای بدن مهم هستند. مقادیر بیشتر استروژن در خون با افزایش خطر سرطان پستان در زنان پس از یائسگی ارتباط دارد.
قبل از یائسگی، بیشتر استروژن‏ها در تخمدان تولید می‏شوند. بعد از یائسگی، تخمدان‏ها دیگر استروژن زیادی تولید نمی‏کنند و استروژن‏ها عمدتا از بافت چربی ناشی می‏شوند. مقادیر بیشتر استروژن در خون با افزایش خطر سرطان پستان در زنان پس از یائسگی ارتباط دارد. محققان در حال مطالعه ارتباط احتمالی سرطان پستان قبل از یائسگی با استروژن هستند.
هورمون درمانی بعد از یائسگی (استروژن به همراه پروژسترون)، برای تسکین کوتاه مدت علائم یائسگی مورد تأیید سازمان‏های غذا و دارو است اما باید با نظر پزشک و در موارد ضروری تجویز شود. این هورمون معمولاً به بهبود یافتگان سرطان پستان داده نمی‏شود زیرا ممکن است خطر عود را افزایش دهد. همه زنان می‏توانند سطح استروژن خود را با رعایت موارد زیر کاهش دهند:
 • حفظ وزن مناسب بعد از یائسگی
 • تحرک بدنی (ورزش)
پرهیز از هورمون درمانی یائسگی در همه این مراحل ممکن است به کاهش خطر سرطان پستان و سایر بیماری‏های مزمن کمک کند. آندروژن‏ها (مانند تستوسترون) هورمون‏های طبیعی هستند که در رشد جنسی مهم هستند. مقادیر بیشتر آندروژن در خون ممکن است با افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان مرتبط باشد.
پرولاکتین هورمونی طبیعی است که در رشد پستان و تولید شیر در دوران شیردهی نقش دارد. خطر ابتلا به سرطان پستان در زنانی که سطح پرولاکتین در آنها بالاتر است، در مقایسه با زنانی که سطح پایین‏تری دارند، کمی بیشتر است.
ارتباط هورمون‏های زنانه با سرطان پستان از چند جهت قابل بررسی است:
 • درمان‏های جایگزینی هورمونی بعد از یائسگی
 • درمان‏های هورمونی پس از سرطان پستان
 • مصرف هورمون‏های زنانه برای جلوگیری از بارداری
مصرف داروهای ضدبارداری
مطالعات قبلی نشان داده بودند که بین مصرف قرص‏های ضدبارداری و افزایش خطر سرطان پستان، رابطه‏ای هرچند کوچک وجود دارد. خصوصا در زنان جوانی که از این داروها به مدت طولانی استفاده کرده‏اند و زنانی که قبل از اولین بارداری از این قرص‏ها استفاده کرده باشند، ۲۰-۳۰ درصد شانس بیشتری برای ابتلا به سرطان پستان دارند.
استفاده فعلی یا اخیر از قرص‏های جلوگیری از بارداری کمی خطر سرطان پستان را افزایش می‏دهد و زنان ۳۰% بیشتر در معرض خطر سرطان پستان هستند.
توده بدنی  BMI(وزن)
مطالعات نشان می‏دهد بین ایندکس توده بدنی (که با نسبت وزن به قد ارتباط دارد) و خطر سرطان پستان ارتباط وجود دارد. با این حال، این ایندکس قبل و بعد از یائسگی به‏طور متفاوتی بر این خطر تأثیر می‏گذارد. اضافه وزن یا چاقی بعد از یائسگی خطر سرطان پستان را افزایش می‏دهد. به‏نظر می‏رسد در زنان با وزن بالاتر هنگام تولد (وزن زن هنگام تولد) احتمال سرطان پستان افزایش می‏یابد. برای افراد ۲۰ سال به بالا، دسته‏های وضعیت وزن عبارتند از:
ایندکس توده بدنی:
۵/۱۸ تا ۹/۲۴= طبیعی
۲۵ تا ۹/۲۹= اضافه وزن
۳۰ و بالاتر= چاق
شیردهی و تراکم بافت پستان
شیردهی خطر ابتلا به سرطان پستان، به‏ویژه سرطان پستان قبل از یائسگی را کاهش می‏دهد. تاثیر پیشگیرانه شیردهی در سرطان پستان قبل از یائسگی واضح‏تر است. گفته می‏شود هرچه زمان شیردهی طولانی‏تر باشد، این اثر محافظتی قوی‏تر خواهد بود، به‏ویژه اگر این مدت بیشتر از ۶ ماه باشد. البته کم بودن شیر یا ترشح نشدن آن در بعضی خانم‏ها که منجر به کاهش دوران شیردهی به زیر ۶ ماه شده باشد، اثری در بروز سرطان پستان ندارد. همچنین قطع شیر با استفاده از داروهای هورمونی باعث افزایش خطر سرطان پستان نمی‏شود ولی اگر سن مادر در زمان شیردهی پایین‏تر باشد، این اثر محافظتی بیشتر خواهد شد. به هر حال، از آنجا که شیردهی در بین مادران غربی چندان متداول نیست، این موضوع مستلزم بررسی‏های وسیع‏تر در ایران است.
تراکم پستان
آیا بافت متراکم سینه خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد؟ تراکم پستان معیاری است که برای توصیف نسبت بافت‏های مختلف پستان‏های زن استفاده می‏شود. این ناحیه پستان و بافت پیوندی دیده شده در ماموگرافی را با ناحیه چربی مقایسه می‏کند. زنان با تراکم پستان، ۵-۴ برابر بیشتر از زنان با تراکم پستان پایین مبتلا می‏شوند.
 
زنان با تراکم استخوان بالا در مقایسه با زنانی که تراکم استخوان کم دارند حدود ۶۰-۸۰ درصد بیشتر در معرض خطر سرطان پستان هستند که به‏نظر می‏رسد علت آن همان سطح بالای استروژن در بدن آنها باشد.
ورزش (فعالیت بدنی)
خطر ابتلا به سرطان پستان در زنانی که به‏طور منظم ورزش می‏کنند (فعالیت بدنی) در مقایسه با زنانی که کم تحرک هستند، کمتر است. هنگامی که شواهد به‏طور کلی بررسی می‏شود، به‏نظر می‏رسد ورزش منظم خطر ابتلا به سرطان پستان را ۱۰-۲۰ درصد کاهش می‏دهد. این مزیت به وضوح در زنان یائسه دیده می‏شود.
عوامل دیگری نیز هستند که ممکن است قادر به کنترل آنها باشید. به عنوان مثال، داشتن یک سبک زندگی سالم ممکن است به شما در کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان کمک کند.
کار مداوم در شیفت شب
زنانی که به‏طور معمول سال‏ها شیفت شب کار می‏کنند اندکی افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان را دارند. تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود که چه جنبه‏هایی از شیفت کاری ممکن است بر خطر ابتلا به سرطان پستان تأثیر گذارد. یکی از دلایل احتمالی افزایش خطر در بین این افراد قرار گرفتن در معرض نور در شب است.
بیماری کارسینوم لوبولار درجا (LCIS)
وقتی سلول‏های غیرطبیعی در داخل لوبول‏های پستان رشد می‏کنند، اما به بافت‏های مجاور یا فراتر از آن گسترش پیدا نمی‏کنند، به این بیماری کارسینوم لوبولار غیرمهاجم (LCIS) می‏گویند.
اگرچه اصطلاح LCIS شامل کلمه "سرطان" است، اما LCIS سرطان پستان نیست. با این حال، LCIS خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‏دهد. در مقایسه با زنان فاقد LCIS، مبتلایان به LCIS، ۷-۱۱ برابر بیشتر در معرض سرطان تهاجمی هستند.
قرار گرفتن در معرض تابش زیاد اشعه
قرار گرفتن در معرض تابش زیاد اشعه ایکس در اوایل زندگی، مانند پرتودرمانی در ناحیه قفسه سینه برای سرطان لنفاوی، خطر سرطان پستان را افزایش می‏دهد. به‏عنوان مثال، زنان تحت درمان با پرتودرمانی در ناحیه قفسه سینه برای بیماری هوچکین در سنین جوانی در مقایسه با زنانی که در سنین جوانی به بیماری هوچکین مبتلا بودند اما هرگز تحت درمان با پرتودرمانی قرار نگرفتند، ۳-۷ برابر خطر ابتلا به سرطان پستان بیشتر است دوزهای بسیار کم تابش (مانند اشعه ایکس ماموگرافی و سایر تصاویر پزشکی)، تأثیر زیادی بر خطر سرطان پستان ندارند.
در صورت دارا بودن هر یک از عوامل خطر مذکور، بهتر است تحت نظر پزشکتان از برنامه‏های تشخیص زودرس استفاده کنید.
در معاینه بالینی در صورت وجود هر کدام از علائم زیرحتما به پزشکتان مراجعه کنید:
 • برآمدگی یا توده سفت
 • توده‌ای قدیمی که بزرگ‌تر شده است
 • گره سفت یا ضخیم شدن داخل پستان یا ناحیه زیربغل
 • بزرگ شدن اخیر یکی از پستان‌ها و غیرقرینگی
 • تورم، گرما، قرمزی یا تیرگی پستان
 • تغییر در اندازه یا شکل پستان
 • پوست پرتقالی شدن پستان
 • گودی یا پوسته شدن پوست، خارش، زخم پوسته‏ای یا بثورات روی نوک پستان
 • کشیده شدن نوک پستان یا سایر قسمت‏های پستان به داخل
 • ترشحات نوک پستان که به‏طور ناگهانی و خودبخودی از یک مجرا و پستان
 • شروع درد جدید در یک نقطه که از بین نمی‏رود
جهت انجام معاینه و دریافت اطلاعات بیشتر می‏توانید به کلینیک بیما‏ری‏های پستان پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی مراجعه نموده و یا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.
تلفن صدای مشاور: ۶۶۴۰۴۰۲۰-۰۲۱
منابع:
 • آشنایی با بیما‏ری‏های پستان، شهپر حقیقت و همکاران
 • راهنمای جامع بیماری‏های پستان، ماندانا ابراهیمی و همکاران
 • Breast cancer facts & figures ۲۰۱۹-۲۰۲۰
 • Komen.com/about breast cancer/risk factors
گردآوری و تنظیم: لیلا حیدری، کارشناس گروه پژوهش‏های بالینی پژوهشکده سرطان معتمد
تاریخ به روز رسانی : ۹۹/۱۱/۰۷
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 12423 بار   |   دفعات چاپ: 290 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی Motamed Cancer Institute
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 49 queries by YEKTAWEB 4419