[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: English Page ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با پژوهشکده::
دپارتمان های پژوهشی::
کمیته تخصصی اخلاق::
آموزش::
کلینیک ها و مراکز تخصصی::
خدمات تخصصی::
دانستنی های سرطان::
انتشارات::
با بهبودیافتگان::
خیرین سرطان::
برقراری ارتباط::
اخبار پژوهشکده::
پرداخت الکترونیکی::
::
نوبت دهی اینترنتی کلینیک

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
webmail

 AWT IMAGE

..
اتوماسیون

AWT IMAGE

..
نماد اعتماد الکترونیکی
..
:: بیماری های خوش خیم پستان ::

  ترشح از نوک پستان

  ترشح از نوک پستان با وجود آنکه نسبتاً شایع و در اغلب موارد خوش خیم است، باعث ایجاد اضطراب و ترس از سرطان در بین خانم ها می شود. تخمین میزان واقعی این عارضه در بین زنان امکان پذیر نیست، زیرا همه افراد دچار این عارضه، به پزشک و مراکز بهداشتی درمانی مراجعه نمی کنند. به هر حال، در بیش از نیمی از زنان، با فشار به نوک پستان ترشحاتی از مجاری خارج می شود. با وجود اینکه بسیاری از خانم های مبتلا به ترشح پستان، دچار سرطان نیستند، ولی احتمال همراهی سرطان پستان با این ترشحات، ارزیابی دقیق این بیماران را ضروری می سازد. خوشبختانه در حدود 95% موارد، ترشحات نوک پستان از یک بیماری خوش خیم است.

  ترشحات نوک پستان چیست؟

 
به جز مواردی که فرد شیر می دهد، هر نوع مایعی که از نوک سینه خارج شود، ترشحات سینه نامیده می شود. این ترشحات از همان منفذی خارج می شوند که شیر در دوران شیردهی از آن خارج می شود. در نوک هرکدام از سینه ها حدوداً ده خوشه از این منافذ وجود دارد .

  این ترشحات ممکن است همزمان از هر دو سینه و یا از یکی از آنها، خود به خود یا در مواقع فشار آوردن به سینه ها خارج شوند. ممکن است شیر مانند، زردرنگ، سبز، قهوه ای یا حتی خونی باشند. غلظت این ترشحات از غلیظ و چسبناک تا رقیق و آبکی متغیر است. با بالا رفتن سن و افزایش تعداد حاملگی ها، احتمال ایجاد این ترشحات بیشتر میشود .

 

 

انواع ترشحات نوک پستان

  در برخورد با ترشح نوک پستان توجه به نکات زیر ضروری است:

  1- رنگ و نوع ترشح: ترشحات شیری، چرکی، زرد و شفاف، آبکی، خونی و خونابه ای، سبز، آبی، قهوه ای و خاکستری

  2- ترشح از یک یا هر دو پستان

  3- خروج ترشحات از یک منفذ نوک پستان یا بیشتر

  4- خروج خودبخودی مایع یا خروج آن با فشار بین انگشتان

  5- وجود یا عدم لمس توده همراه

  6- سن بیمار

  7- وضعیت هورمونی بیمار (مصرف داروی هورمونی، بارداری، شیردهی، یائسگی و ...)

 

 

 

  ترشحات شیری

  ترشحات شیری به طور معمول در خانم هایی که در سنین باروری هستند به صورت ترشحات خودبخودی دو طرفه دیده می شود. ترشح شیر ناشی از افزایش هورمونی به نام پرولاکتین است. این هورمون در اواخر دوران حاملگی و طی شیردهی در بدن افزایش می یابد و منجر به تولید شیر می شود که موجبات تغذیه نوزاد را فراهم می کند. از علل دیگر افزایش پرولاکتین، توده های خوش خیم قسمتی در مغز بنام هیپوفیز، تحریکات نوک پستان (مثل مکیدن نوزاد)، ضربات قفسه سینه و برخی داروها (داورهای ضد فشار خون، قرصهای ضدبارداری، برخی آرام بخش ها) هستند. کم کاری تیروئید نیز می تواند باعث افزایش پرولاکتین و بروز ترشحات شیری شود. گاهی اوقات نیز ممکن است ترشحات شیری بدون افزایش پرولاکتین دیده شوند. لازم به ذکر است وجود ترشحات شیری تا 2-1 سال پس از قطع شیردهی نیز ممکن است وجود داشته باشند که این حالت بیماری تلقی نمی شود.

 

  علل ترشحات شیری از پستانها در خانمها
علل زیادی می توانند سبب این مشکل شوند که شایعترین آنها عبارتند از :
• مصرف بعضی از داروها که لیست آنها طولانی است ولی شایعترین داروها که سبب ترشح شیر از پستان ها می شوند عبارتند از :
1- شروع و یا قطع مصرف قرصهای ضد حاملگی
2- مصرف هورمونها مثل استروژن و پروژسترون
3- داروهای فشارخون مثل آتنولول، متیل دوپا و وراپامیل
4- ضد افسردگیها، مثل سیتالوپرام، فلوکستین و سرترالین
5- آرامبخشها مثل آلپرازولام و بوسپیرون
6- مهرکننده های گیرنده های هیستامینی نوع 2 مثل سایمتیدین، فاموتیدین و رانیتیدین
7- داروهای ضد تهوع مثل متو کلوپروماید
8- بعضی داروهاییکه برای ریفلاکس سیستم گوارشی تجویز می شوند .
9- بعضی ضد دردها

  10- تحریک سینه ها
• مصرف بعضی از داروهای گیاهی، که امروزه بیشتر به عنوان داروهای بی خطر تبلیغ می شوند و معمولا مصرف کننده از ترکیب این داروها مطلع نیست، مهمترین این ها عبارتند از :
o گزنه
o رازیانه
o بوته خار
o بادیان رومی
o شنیلیله
• مصرف مواد محرک
o ماری جوانا
o مواد مخدر

• وجود بعضی بیماریهای زمینه ای که مهمترین آنها عبارتند از :
o بیماری تیروئید: هم کم کاری و هم پرکاری تیروئید سبب ترشح شیر از پستان ها می شوند .
o نارسایی مزمن کلیه ها
o نارسایی کبد (سیروز کبدی)
o سارکوئیدوز
• استرس های هیجانی طولانی مدت
• بیماری ها و یا تومورهای غده هیپوتالاموس در مغز
• بعضی بیماریهاییکه جدار قفسه سینه را در گیر می کنند مثل :
o زونا که اعصاب بین دنده ای در جدار قفسه سینه را گرفتار می کند
o ضربه
o سوختگی ها
o جای اعمال جراحی
o تومورهای جدار قفسه سینه
• در نوزادان چون موقع تولد مقادیر زیاد هورمون استروژن وجود دارد (از خون مادر وارد بدن نوزاد شده است) بدین دلیل ممکن است تا مدتی ترشح مایع شبیه به شیر از سینه های نوزاد وجود داشته باشد .
دسته ای از عواملی هستند که به آنها عوامل مستعد کننده می گویند، یعنی اگر فردی این عوامل را داشته باشد احتمال ترشح شیر از پستان ها در وی بیشتر خواهد بود این عوامل خطر زا عبارتند از :
• جنس زن، خانم ها خیلی بیشتر از مردان مبتلا به این مشکل می شوند
• استرس
• پوشیدن لباسهاییکه بطور دائم سبب تحریک نوک سینه ها شود

 

 

 

  ترشحات شیری معمولا با درمان علت ایجاد کننده آنها، درمان می شوند.ولی گاهی بنا به صلاحدید پزشک نیاز به درمان دارویی دارند.

 

  ترشحات خونی

  از مهمترین انواع ترشحات پستان که از نظر ارزیابی سرطان اهمیت دارند، ترشحات خونی نوک پستان هستند. البته ترشحات خونی در اغلب موارد به علت بیماریهای خوش خیم پستان ایجاد می شوند، اما بیشتر از سایر انواع ترشحات با سرطان همراه هستند، به همین دلیل نیاز به بررسی دقیق دارند.

  درصورتی که شما ترشحات قرمز رنگ یا صورتی رنگی را در خروجی مجاری پستانی مشاهده کردید، ابتدا باید مشخص شود که آیا ترشحات واقعاً خونی هستند یا خیر! سپس شرح حال و معاینه کامل بایستی انجام شود. ترشحات خونی که خودبخود خارج شوند، همراه با توده باشند، از یک پستان و یک مجرا خارج شوند، ارزیابی های دقیق تری را لازم دارند.که شامل ماموگرافی، MRT ،یا بررسی آزمایشگاهی است .ولی حتی اگر همه این بررسی ها منفی بوده و ترشح خونی ادامه داشته باشدنیاز به برداشتن مجرای شیری دارای ترشح خونی می باشد.

  ترشحات خونی یا خونابه ای در اواخر دوران بارداری و دوران شیردهی نیز ممکن است دیده شوند. علت چنین وضعیتی را افزایش عروق در بافت پستان در شرایط بارداری و اوایل شیردهی ذکر می کنند که معمولاً مدت کوتاهی پس از زایمان برطرف می شود. در این موارد اگر توده ای در پستان لمس نشود، احتیاج به هیچگونه اقدام تشخیصی و درمانی دیگری وجود ندارد.

  ترشحات آبکی

  ترشحات آبکی کاملاً شفاف و رقیق هستند و بعد از ترشحات خونی، مهمترین نوع ترشحات هستند که بایستی از نظر ارزیابی سرطان مورد توجه قرار بگیرند.ومانند ترشحات خونی بررسی میشوند.

  ترشحات چرکی

  این ترشحات معمولاً ناشی از عفونتها هستند. ترشحات چرکی در اغلب موارد یک طرفه و همراه با علائم التهاب مانند قرمزی، درد و سفتی پستان هستند. در معاینه معمولاً ترشحات از چند مجرا خارج می شوند. عفونت مجاری پستان اغلب در خانم هایی که در حال شیردهی هستند اتفاق می افتد، بنابراین بیشتر در سنین باروری دیده می شوند، ولی در سنین یائسگی هم ممکن است ایجاد شود. در عفونت پستان باید درمان آنتی بیوتیکی انجام شود و در صورتی که پستان دچار آبسه شده باشد، بایستی تخلیه شود. اگر عفونت و التهاب به درمانهای انجام شده، پاسخ مثبت نداد، باید به وجود سرطانهای التهابی شک کرد و با تخلیه آبسه، از دیواره آن نمونه برداری انجام داد.

 

  

  ترشحات رنگی

  ممکن است شما دچار ترشحات رنگی غلیظ که از چند مجرای پستان خارج می شوند شده باشید. این ترشحات که مشخصه اتساع مجاری پستان هستند، اغلب دو طرفه اند و رنگ آنها می تواند سفید، زرد، قهوه ای، سبز، آبی یا خاکستری باشد. گاهی ممکن است از یک پستان، ترشحاتی به رنگهای مختلف از چند مجرا خارج شود. همچنین ممکن است این ترشحات با خارش و سوزش نوک پستان همراه باشند.

  اتساع مجاری پستان در واقع گشادشدن مجاری اصلی پستان با افزایش سن است. این حالت، رابطه ای با بروز سرطان پستان ندارد و کاملاً خوش خیم است.وتنها در صورتی که مشکلاتی برای بیمار ایجاد کند نیاز به درمان جراحی دارد .

 

  ترشحات فیزیولوژیک و طبیعی

  در 60% زنان غیرشیرده اگر نوک پستان به آرامی بین دو انگشت فشار داد شود، مقدار کمی مایع خارج می شود. این ترشح فیزیولوژیک و طبیعی است و رنگ آن از سفید تا زرد، سبز، قهوه ای و آبی یا سیاه متغیر است. این ترشحات بطور معمول پس از حمام آب گرم یا دستکاری نوک پستان خارج می شوند، خروج آنها با فشار و غیر خودبخودی و از چند مجرا است، معمولاً خونی نیستند و در خانم هایی که قرصهای ضدبارداری یا آرام بخش استفاده می کنند شایعترند.

  هم چنین در دوران قبل از یائسگی، این ترشحات بطور شایعی دیده می شوند که علت آن، تخریب و ریزش سلولهای سطحی مجاری پستان به علت تغییرات هورمونی است.

  ترشحات فیزیولوژیک پستان، احتیاج به درمان ندارند.

اقدامات تشخیصی در ترشحات نوک پستان

  بررسیهای تشخیصی در مورد ترشحات پستانی شامل موارد زیر است:

  معاینه بالینی پستان، آزمایش ترشحات از نظر وجود خون و سلولهای بدخیم (که البته ارزش تشخیصی زیادی ندارد)، ماموگرافی، سونوگرافی ، MRI ، داکتوگرافی.

داکتوگرافی چیست؟

  داکتوگرافی یک روش تشخیصی است که در آن، با استفاده از ماده حاجب مسیر مجرای خاصی که از آن ترشحات خارج می شود، مشخص شده و عکس برداری بوسیله اشعه انجام می شود.

  این روش می تواند توده های کوچک در مجاری اصلی پستان را که عامل ترشحات خونی هستند، مشخص کند. این روش همراه با بررسی ترشحات از نظر وجود سلولهای سرطانی، می تواند به تشخیص کمک کند ولی منفی بودن آنها، وجود سرطان پستان را رد نمی کند. بنابراین در استفاده متداول از این روشها اختلاف نظر وجود دارد و تصمیم گیری برای انجام یا عدم انجام آنها، به عهده پزشک است.

  بنابراین، معاینه دقیق بالینی و انجام ماموگرافی و سونوگرافی، بهترین روشهای ارزیابی بیمار هستند و درصورت لمس توده در پستان، انجام نمونه برداری از توده ضرورت دارد. در صورت عدم لمس توده و وجود ترشحات مشکوک از یک مجرای پستان، می بایست مسیر مجرا را مشخص کرد و آن قسمت را حین جراحی برد

 

  خلاصه

 • ترشحات نوک پستان در اغلب موارد خوش خیم هستند، اما ارزیابی آنها به عهده پزشک است.
 • مهمترین ترشحات پستان از نظر نیاز به بررسی دقیق، ترشحات خودبخودی از یک پستان، از یک مجرا، ترشحات خونی، خونابه ای، شفاف و آبکی، ترشحات همراه با توده پستانی و ترشحات در سنین بالاتر هستند.
 • ارزیابی ترشحات با معاینه بالینی، بررسی آزمایشگاهی و میکروسکوپی ترشحات، ماموگرافی، سونوگرافی یا MRI است.
 • درمان بر اساس تشخیص، از اطمینان دادن به بیمار تا جراحی متفاوت است.
 •  

   

   

  درد پستان و درمان به همرا توصیه های غذایی

   

    درد، زنگ خطر بسیاری از بیماری ها بوده و معمولاً به عنوان واکنش بدن نسبت به هر گونه بیماری در نظر گرفته می شود. گاهی درد خود به عنوان یک بیماری باعث مراجعه بیمار به پزشک می شود اما واقعیت این است که در بسیاری از موارد درد تنها یک نشانه از وجود اختلال در عملکرد اعضاء یا سلول های بدن می باشد. به هر حال آنچه لازم است موردتوجه قرار گیرد این است که گاهی درد به خاطر تغییرات طبیعی در بدن رخ می دهد که الزاماً نشانه ای از بیماری نیست به عنوان مثال بعضی خانم ها قبل از شروع عادت ماهیانه دچار دردهایی می شوند که خودبه خود و پس از شروع دوره ماهیانه بهبود می یابد. این درد نمونه ای از مواردی است که در اثر واکنش سلول های قسمتی از بدن به هورمون های بدن یک زن ایجاد می شود و به عنوان بیماری و یا حتی علامتی از یک بیماری تلقی نمی گردد.

    درد پستان یکی از مهمترین شکایات بیماران و شایعترین علت مراجعه آنان به درمانگاه های پستان است. کمتر زنی را می توان دید که در دوره زندگی خود درد پستان را تجربه نکرده باشد.

  AWT IMAGE

    با توجه به شیوع بسیار بالای درد پستان در خانمها، داشتن اطلاعات در این زمینه برای خانم ها لازم است. درد پستان ممکن است باعث ایجاد اضطراب و کاهش کیفیت زندگی بسیاری از بانوان شود. این موضوع باعث کاهش بازده کاری برای درصد قابل توجهی از زنان جامعه در عرصه های اجتماعی می گردد. از طرفی وجود این درد باعث اختلالات زیادی در مسایل جنسی افراد می شود. این موضوع در کنار افزایش اضطراب ناشی از بیماری حالتی را پدید می آورد که نتیجه آن به صورت مستقیم یا غیر مستقیم بسیاری از افراد جامعه را تحت تأثیر قرار می دهد.

   

    علل درد پستان

   

    شایعترین علت درد پستان در سنین قبل از یائسگی، واکنش نسبت به تغییرات هورمونی است. این حالت باعث بروز دردهای دوره ای در ارتباط با عادت ماهیانه می شود. ممکن است همراه با این دردها اختلالات و بی نظمی های قاعدگی نیز دیده شوند. دردهای دوره ای اغلب قبل از شروع هردوره عادت ماهیانه ایجاد می شوند و با شروع خونریزی یا در اوایل عادت ماهیانه، تخفیف می یابند. این دردها معمولاً خفیف هستند و بصورت درد و حساسیت همراه با سنگینی پستان حس می شوند، اغلب نیمه خارجی پستان ها را درگیر می کنند و با گذشت زمان بهبود می یابند.شدت این دردها ثابت نیست و در دوره های مختلف، متفاوت است و حتی ممکن است تا چند سال ادامه پیدا کند. فعالیت فیزیکی می تواند باعث تشدید درد شود. درمان در مواردی که درد در فعالیت های روزمره اختلال ایجاد کند، انجام می شود.آنچه اهمیت بسیاری در بین علل ایجاد درد پستان دارد، اضطراب یا افسردگی ناشی از ترس از سرطان پستان است. این حالات در بسیاری موارد باعث دردهای پستان می شود که گاه می تواند بسیار شدید باشد. بنابراین بیمارانی که ترس زیادی از بروز سرطان پستان دارند و مدام آنرا به خود یادآوری می کنند، بیشتر در معرض درد پستان قرار می گیرند که این امر باعث تشدید نگرانی آنها می شود. از این روست که در درمان درد پستان می توان گفت که بیش از 75% موارد را بدون دارو و فقط با اطمینان بخشی به بیمار می توان تسکین داد. گاهی توده های پستانی و بیماری های پستان(خوش خیم و یا بد خیم) نیز می توانند باعث درد پستان شوند. در مورد توده های بدخیم پستان، ذکر این نکته ضروری است که درد پستان تنها در 10-7 درصد از موارد علامتی از بدخیمی محسوب می شود که اغلب این موارد هم دردهای دوره ای پستان را شامل نمی شوند. در حقیقت 7 نفر از هر 100 بیماری که تنها درد پستان را بدون هیچ علامت دیگری دارند، ممکن است بیماری بدخیم پستان داشته باشند. از این روست که پزشکان برای برخی بیماران که معاینات عادی در آنها کافی نباشد، اقدامات تشخیصی تکمیلی را برای تشخیص قطعی علت درد پستان انجام می دهند. برخی داروها نظیر فنوتیازین ها نیز می توانند باعث ایجاد دردهای پستانی شوند. از سایر علل دردهای پستان می توان به دردهای با منشأ قلبی و دردهای با منشأ عضلانی- استخوانی که در پستان حس می شوند اشاره کرد. این دردها دوره ای نیستند و بهبود بیماری اولیه باعث بهبود آنها می شود. همچنین ضربه های وارد شده به پستان، کیست های پستان و توده های خوش خیم یا بدخیم پستان نیزمی توانند باعث ایجاد درد در پستان شوند.

    در اغلب موارد درد پستان نه تنها نشانه ای از یک بیماری جدی و بدخیم نیست بلکه خود به خود کاهش یافته و از بین می رود.

   

   

    اقدامات تشخیصی در بررسی های درد پستان

   

    همان گونه که اشاره شد شایعترین علت مراجعه بانوان به درمانگاه های پستان، درد پستان است. بدیهی است هر فردی که احساس درد در ناحیه پستان دارد، لازم است به پزشک مراجعه کند. پزشک پس از معاینه بنا به صلاحدید خود ممکن است از سایر ابزارهای تشخیصی استفاده نماید. پزشک پس از معاینه بنا به صلاحدید خود ممکن است از سایر ابزارهای تشخیصی استفاده نماید. آنچه مسلم است این است که پزشک باید از نبودن بیماری بدخیم همراه با درد پستان اطمینان حاصل نماید لذا این اطمینان را گاهی با معاینه، گاهی با سونوگرافی و گاهی با وسایل تشخیصی دیگر به دست می آورد. بنابراین، توصیه به انجام سونوگرافی یا ماموگرافی دلیلی بر مشکوک بودن بیمار به سرطان نیست و این کار صرفاً جهت حصول اطمینان پزشک و بیمار انجام می شود.

   

   

   

    درمان

   

    با توجه به اینکه دردهای پستان به دو دسته دردهای دوره ای و غیر دوره ای تقسیم می شوند، درمان آن نیز تا حدودی می تواند متفاوت باشد. آنچه در مورد درد های دوره ای پستان حائز اهمیت است، تنظیم دوره های قاعدگی و وضعیت هورمونی بیمار می باشد. در صورتی که شما مبتلا به درد پستان هستید و دوره های عادت ماهیانه شما طبیعی و منظم است، چنانچه درد شدید نباشد دارو تجویز نمی شود، ولی اگر دچار دردهای شدید هستید، درمان های دارویی از قبیل مسکن های معمولی، آرامبخش ها، ویتامینE وداروهای هورمونی بنا به صلاحدید پزشک توصیه می شود. البته مطالعات اخیر مؤثر بودن ویتامین E را در پردهای از ابهام فرو برده است. نکته حائز اهمیت اینکه هر گونه درمان برای درد پستان پس از اطمینان از بدخیم نبودن علت درد صورت می گیرد ولذا تجویز هر گونه دارویی باید با صلاحدید پزشک باشد. در مورد دردهای غیر دوره های پستان اگر چه حصول اطمینان از بدخیم نبودن علت درد اهمیت بیشتری دارد ولی با توجه به اینکه این نوع درد می تواند همراهی بیشتری با بیماری های خوش خیم پستان داشته باشد، اقدامات تشخیصی بیشتری توصیه می شوند. چنانچه کیست یا توده پستان یا بیماری هایی با منشأ غیر از پستان باعث ایجاد این درد شده باشند، لازم است که درمان آن بیماری به صورت اختصاصی صورت گیرد. اما در بسیاری از موارد نیز علت مشخص برای بروز درد یافت نمی شود. چنانچه بیمار از اینکه بیماری سرطانی ندارد مطمئن شود، در بسیاری از موارد درد وی بهبود قابل ملاحظه ای پیدا می کند. چرا که این نوع درد بیش از دردهای دوره ای در اثر اضطراب و ترس از سرطان بروز پیدا می کند.

    پرهیز از مصرف داروهای حاوی استروژن، مصرف غذاهای کم چرب و کاهش مصرف قهوه و کاکائو و چای پررنگ، عدم مصرف سیگار و استفاده از لباس زیر مناسب از مواردی است که می توان به بیماران توصیه کرد.

    اگر چه درد پستان در اغلب موارد نگران کننده نیست، ولی لازم است بیمار مبتلا به درد پستان توسط پزشک معاینه شود

   

    توصیه های غذایی و درمانی

   

  1. استفاده از کرست در درد پستان منعی ندارد ولی باید حتی المقدور از پوشیدن کرست هایی که باعث فشار زیاد بر نسج پستان می شوند و یا کاملاً گشاد هستند، پرهیز کرد. تنگی این لباس باید به حدی باشد که فقط مانع از تکان های اضافی عضو شود. .
  2. توصیه می شود غذاهای زیر کمتر مصرف شوند: چای پر رنگ، قهوه، کاکائو، شکلات، آجیل، سوسیس، کالباس، خیار شور، ادویه جات، نوشابه گازدار، پنیر و غذای پر چرب. لازم به ذکر است که در برخی بررسی های جدیدتر تنها کاهش مصرف چربی مؤثر شناخته شده است.
  3. خوردن ماهی، حداقل هفته ای یکبار توصیه می شود.

   

   

   

    
  تسهیلات مطلب
  سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
  نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
  ارسال به دوستان ارسال به دوستان


  CAPTCHA
  ::
  دفعات مشاهده: 171762 بار   |   دفعات چاپ: 2353 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 54 بار   |   0 نظر
  پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی Motamed Cancer Institute
  Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 50 queries by YEKTAWEB 4463